Stredoškoláci usporiadali v Žiline a Prešove protest proti korupcii

12.06.2017 Prešov

Žilina 12. júna (TASR) – Protikorupčný protest usporiadali dnes stredoškoláci na Mariánskom námestí v Žiline.

"Ide nám v prvom rade o to, aby sme vyzbierali 100.000 podpisov na protikorupčnú petíciu. Momentálne už je vyzbieraná takmer polovica. Sme tu všetci preto, aby sme sa pripojili k bratislavskej iniciatíve," povedala jedna z organizátoriek protestu, stredoškoláčka Michaela Knošková.

Spoluorganizátorka a jej spolužiačka Adriana Repáňová doplnila, že zorganizovať protest v Žiline sa rozhodli počas aprílového protestu proti korupcii v Bratislave. "Aj my, študenti zo Žiliny, chceme podporiť túto iniciatívu. Lebo si naozaj myslíme, že je potrebné bojovať proti korupcii," uviedla Repáňová.

Žilinský protest, na ktorom sa zišlo približne 1500 ľudí, bol podľa Knoškovej apolitický a nestranícky, bez podpory politických strán, založený čisto ako iniciatíva študentov stredných škôl. "Cieľom študentov je ukázať, že ľudia si uvedomujú kritickú situáciu, v ktorej sa momentálne nachádza Slovensko. A neostanú len pri rečiach, ale prejdú ku skutkom, pretože skutok sa stal. A práve študenti ho chcú oplatiť ich vlastným skutkom," zdôraznila Knošková.

Protest podporili aj bývalá zamestnankyňa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Zuzana Hlávková, matka zavraždeného Róberta Remiáša Anna Remiášová či herec Juraj Kemka. Počas protestu v centre Žiliny zbierali študenti podpisy pod petíciu, ktorá zahŕňa návrhy na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a vystúpenie členov petičného výboru v parlamente.
 
Na protikorupčný pochod v Prešove prišli ľudia všetkých generácií

Prešov 12. júna (TASR) – Na veľký protikorupčný pochod prišlo dnes v Prešove viac ako 2000 ľudí. Spokojnosť s účasťou potvrdila pre médiá jedna z organizátoriek, študentka Gymnázia sv. Moniky v Prešove Anna Čujová. „Na Facebooku potvrdilo účasť okolo 1100 ľudí, takže my sme veľmi spokojní. S organizáciou nám prišli pomôcť košickí študenti, ktorí pripravili pochod proti korupcii pred týždňom,“ uviedla Čujová.

Účastníci prešovského protikorupčného pochodu sa stretli na Námestí mieru, kde sídli štátna správa a krajská samospráva, odkiaľ sa dav vydal do centra mesta k hlavnému pódiu na pešej zóne. Na začiatku sprievodu niesli študenti veľký transparent s nápisom Skutok sa deje. Nad hlavami zástupu bolo vidieť heslá Za lepšiu budúcnosť!, Zobuď sa, Slovensko!, Poďte s nami, Chceme právny štát, Hlavu hore.

Z davu sa ozývali heslá za odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara aj za odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Protestujúci žiadali dôkladné vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila. Účastníci podujatia sa mohli na viacerých miestach podpísať pod petíciu za požiadavky študentov. Aby sa ňou zaoberala Národná rada SR, potrebujú 100.000 podpisov. Študenti žiadajú zmeny na kľúčových postoch v polícii a na prokuratúre.

Študentka Karolína Farská, ktorá stojí na čele organizátorov protikorupčných pochodov na Slovensku, vyzvala verejnosť, aby podporila ich petíciu. Podľa jej slov dnešná účasť v Prešove je dôkazom toho, že na ich protestné akcie nechodia "deti", ako to tvrdia politici, lebo zúčastnili sa tu všetky generácie. "Svedčí to o nádeji, že ľudia vidia svetlo na konci tunela a veria, že sa môžu mať lepšie," poznamenala. Najbližšie aktivity chcú zamerať na zbieranie podpisov pod petíciu.

Podporu organizátorom prišli na pódiu prejaviť aj hostia z Bratislavy či Košíc. O korupcii hovoril bývalý policajný vyšetrovateľ Jozef Zaťko či učiteľ Viktor Pončák.

Podujatie ukončili spievaním slovenskej hymny.
 

Vyberte región