OĽaNO: Šéfka SPF Adriana Šklíbová by mala byť odvolaná z funkcie

14.06.2017 Bratislava

Bratislava 13. júna (TASR) - Šéfka Slovenského pozemkového fondu (SPF) Adriana Šklíbová by mala byť odvolaná z funkcie. Uviedli to dnes na tlačovej konferencii poslanci Národnej rady (NR) SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) Veronika Remišová a Martin Fecko. Poslanci kvôli Šklíbovej navrhujú mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktorý by mal rokovať pravdepodobne ešte tento týždeň.

"JUDr. Šklíbová bola konateľkou firmy, ktorú vyšetroval Európsky úrad boja proti podvodom (OLAF). Bratislavská firma Gestus Investment dostala z eurofondov dotáciu 1,2 milióna eur. OLAF začal tento prípad vyšetrovať pre podozrenie z podvodu a Slovensku odporučil, aby si prostriedky vymáhalo naspäť. JUDr. Šklíbová figurovala v ďalších troch firmách, ktoré mali fotovoltické elektrárne, na ktoré sa skladáme my všetci vo faktúrach za elektrinu," priblížila Remišová.

Iná firma Adriany Šklíbovej s názvom Gestus podľa Remišovej vyhrala verejné obstarávanie za 358.000 eur na vzdelávanie nezamestnaných v jednom zo sociálnych podnikov bývalej ministerky práce Viery Tomanovej. "Ide o sociálny podnik Arvik. V súťaži predložila ponuku len jej firma, podľa informácií z médií bola spolužiačkou riaditeľa tohto sociálneho podniku. Firma Gestus skončila na známom cintoríne firiem v Modre, kde je 'pochovaná' aj firma premiérovho brata Ladislava Fica," upozornila Remišová s tým, že Adriana Šklíbová je dcérou exposlanca NR SR za SDKÚ-DS Jána Patakyho.

Podľa Remišovej je nepochopiteľné, že vláda vymenovala na čelo SPF človeka, u ktorého dokonca aj poslankyňa za Smer-SD Jana Vaľová vidí klientelizmus a politické prepojenia. "Tu máme dôkaz, že strana Smer-SD je v koncoch. Na vedúce pozície v štáte začína nominovať kádrové rezervy Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS)," povedala.

"Najzávažnejším faktom je zistenie eurofondovej kontroly v projektoch na Ministerstve hospodárstva (MH) SR. Odhalila tam manipuláciu pri verejnom obstarávaní. Kontrola zistila, že ponuky dodávateľov vo verejnom obstarávaní s veľkou pravdepodobnosťou naposledy upravovala firma, ktorá mala robiť projektový manažment pre prijímateľa eurofondov," informovala Remišová.

V spomínanej záležitosti opozičná poslankyňa podľa svojich slov podáva na šéfa MH SR Petra Žigu (Smer-SD) interpeláciu, aby informoval, ako naložil s výsledkami príslušnej kontroly a či podal trestné oznámenie.

Remišová sa spýtala, či SPF urobil verejné výberové konanie na post šéfky právneho odboru SPF, z ktorej pozície bola Šklíbová vymenovaná na čelo SPF. "S kolegami podávame podanie na zvolanie mimoriadneho výboru (pre pôdohospodárstvo a životné prostredie). Žiadame, aby ministerka Matečná prišla osobne vysvetliť tieto škandalózne zistenia. Žiadame, aby novovymenovaná riaditeľka SPF JUDr. Šklíbová bola odvolaná," dodala Remišová.

"Máme tu ďalšieho nominanta, ktorý podľa nášho názoru nie je hodný toho, aby takúto funkciu zastával. SPF v prvom rade musí pôdu chrániť, nie s ňou kšeftovať," doplnil Fecko. Zo štátnej pôdy sa podľa neho majú riešiť najmä reštitučné náhrady, náhrady pri záhradkárskych osadách a robiť zámeny pri národných parkoch a chránených územiach, kde občania žalujú SR o náhradu škody za obmedzenie hospodárenia.

Šklíbová je novou generálnou riaditeľkou SPF na návrh Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR od 7. júna 2017. Vláda zároveň 7. júna zobrala na vedomie vzdanie sa funkcie doterajšieho generálneho riaditeľa SPF Dušana Hačka k 5. júnu 2017.

SPF je právnickou osobou, ktorá spravuje vymedzené poľnohospodárske a lesné nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu. Môže najmä bezodplatne prevádzať nehnuteľnosti z vlastníctva štátu do vlastníctva reštituentov na účely reštitučných náhrad, odplatne prevádzať majetok na účely privatizácie, predávať pozemky a poskytovať náhradné pozemky na účely usporiadania vlastníctva v zriadených záhradkárskych osadách, ako aj prenajímať nehnuteľnosti.
 

Vyberte región