Médiá ospevujú záverečný ceremoniál olympiády v Riu

22.08.2016 Celý región

Rio de Janeiro 22. augusta (TASR) - Tradičný záverečný ceremoniál ukončil v noci na pondelok SELČ Hry XXXI. olympiády, ktorých dejiskom bola brazílska metropola Rio de Janeiro. Podobne ako slávnostné otvorenie, aj rozlúčka s OH 2016 sa niesla vo veľkolepom štýle. S množstvom efektov, prekvapení a hudobného sprievodu v podaní plejády známych muzikantov. Priamo na bájnej Maracane sa záverečnej šou, ktorá vyvrcholila obrovským ohňostrojom, prizeralo takmer 80.000 divákov a ďalšie stovky miliónov pri televíznych obrazovkách.

Zástavu Slovenska, ktorá pod piatimi kruhmi získala celkovo štyri medaily (2-2-0), niesol rýchlostný kanoista a člen striebornej káštvorky na 1000 m Erik Vlček. Tradičné defilé všetkých 207 účastníckych výprav sa však nekonalo. Športovci vychádzali na plochu pomiešaní medzi sebou, rozdelení nie podľa jednotlivých krajín ako pri úvodnom ceremoniáli. V momente ich nástupu sa v Riu spustil dážď a začal fúkať nepríjemný vietor, na nálade aktérov záverečného galapredstavenia to však neubralo.

Spomedzi hudobných umelcov sa na pódiu vystriedali nórsky hudobník Kygo, americká speváčka Julia Michaelsová, domáca hviezda Mariene De Castro a ďalší interpréti, odznela brazílska i japonská hymna. So samotným priebehom premiérovej olympiády na juhoamerickom kontinente vyslovili organizátori spokojnosť, keďže sa nenaplnili obavy z ohrozenia bezpečnosti jej aktérov. Brazílčania boli úspešní nielen na organizačnom, ale i športovom poli. V medailovej bilancii im patrila 13. priečka (7-6-6), v ktorej sa vynímalo najmä vytúžené historické zlato z mužského futbalového turnaja.
 
Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach pri svojom prejave smerom k športovcom ocenil ich výkony a pri hodnotení hier použil slová chvály. Podujatie uzavrel v nedeľu o 22.18 miestneho času a pozval celý svet na OH do Tokia (24. júla - 9. augusta 2020), ktorého zástupcovia prevzali symbolickú štafetu. Japonsko pristúpilo ku svojej krátkej prezentácii veľmi zodpovedne a precízne. Krajina vychádzajúceho slnka predstavila aj nové športy, ktoré na OH 2020 pribudnú do programu - surfing, športové lezenie, karate, skejtbording, bejzbal a softbal. Japonský premiér Šinzo Abe prekvapil prítomných, keď sa v programe ceremoniálu objavil prezlečený za notoricky známu postavičku z videohier Super Maria.

Na olympiáde odovzdali celkovo 306 medailových kolekcií (ženy 136, muži 161, mix 9), snažili sa o ne reprezentanti 206 krajín plus desiatka z tímu utečencov pod olympijskou zástavou. "Som najšťastnejší človek na svete. Hry v Riu zostanú navždy v našich srdciach. Toto mesto sa zapísalo do histórie. Ukázalo nielen svoju krásu, ale aj to, že je schopné zorganizovať najväčšie športové podujatie na svete. Rio sa zmodernizovalo a zmenilo, no stále si zachováva svoju tvár a zostáva čarovným miestom tejto planéty. Som hrdý na moju krajinu, na moje mesto a na mojich ľudí. Všetci Brazílčania sú olympijskí hrdinovia. Spolu sa tešíme, spolu bojujeme, spolu víťazíme. Usporiadali sme skvelé hry v skvelom meste. Keď sme ich získali, povedal som, že Rio sa môže zapísať do histórie. Túto vetu som opakoval neustále. Teraz to môžem potvrdiť a s hrdosťou opakujem, že Rio ponúklo hry, ktoré sa zapíšu do histórie. Z celého srdca všetkým ďakujem a želám veľa šťastia Tokiu," povedal vo svojom prejave predseda organizačného výboru OH 2016 Carlos Arthur Nuzman.

K slovu sa dostal aj šéf svetového olympizmu Thomas Bach: "Veľké ďakujem patrí organizačnému výboru týchto hier, sponzorom i podporovateľom. Ďakujem všetkým olympijským športovcom. Spoločným nažívaním pod jednou strechou v olympijskej dedine vyslali jasný mierový odkaz celému svetu. Boli to nádherné olympijské hry v nádhernom meste," konštatoval Bach. Po oficialitách vygradoval program hudobnými vložkami, sambou a veľkým karnevalovým sprievodom, keď sa plocha štadióna premenila na farebnú párty.
 
 
Bratislava 22. augusta (TASR) - Ohlasy svetových médií na záverečný ceremoniál OH 2016 v Riu de Janeiro a prvú olympiádu na juhoamerickej pôde:

bbc.com (V. Brit.): "Olympijské hry v Riu sa skončili veľkolepým karnevalom na záverečnom ceremoniáli a oficiálnym odovzdaním štafety Tokiu. Najväčšie ovácie zožal japonský premiér Šinzo Abe, ktorý sa objavil prezlečený v kostýme Super Maria."

L'Équipe (Fr.): "Pre Francúzsko to bola rekordná olympiáda so 42 medailami. Les Blues vylepšili rekord spred ôsmich rokov z Pekingu. Rio počas záverečného ceremoniálu odovzdalo štafetu Tokiu. Japonský premiér prišiel ako Super Mario."

ESPN (USA): "Kontrast medzi olympijským bojiskom a svetom za plotom nebol nikdy taký veľký. Napriek tomu hry pokračovali ako neodolateľný muzikant. Teraz prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach označil za úspech, že počas olympiády neprišlo k žiadnemu nešťastiu."

Gazzetta dello Sport (Tal.): "Rio pozdravilo svet, v roku 2020 sa najlepší športovci planéty stretnú v Tokiu. Záverečný ceremoniál poznačilo zlé počasie, napriek tomu však diváci videli šou."

Marca (Šp.): "Rio, ďakujeme za úžasné olympijské hry. Záverečný ceremoniál sa niesol v znamení hudby, predovšetkým brazílskeho folklóru."

Der Bild (Nem.): "Záverečný ceremoniál v znamení horúcich rytmov samby a chaosu spôsobeného dažďom."

idnes.cz (ČR): "Olympijské hry v Riu de Janeiro sa skončili. Oheň zhasol krátko pred pol štvrtou ráno českého čase v závere slávnostného ceremoniálu. Ďalšie hry usporiada o štyri roky Tokio. Celkový počet pódiových umiestnení pre české farby je nadpriemerný. Sedem z desiatich medailí bolo bronzového lesku. V samostatnej histórií ich Česká republika nezískala toľko. Doba bronzová."
 

Vyberte región