PH2016: Streľkyňa Vadovičová získala zlato vo vzduchovej puške na 10 m

09.09.2016 Celý región

Rio de Janeiro 8. septembra (TASR) - Slovensko získalo hneď v úvodný súťažný deň na XV. paralympijských hrách v Riu de Janeiro zlatú medailu. Postarala sa o ňu strelkyňa Veronika Vadovičová v disciplíne vzduchová puška na 10 m v stoji na 40 rán.

Vo finále kategórie R2 triumfovala rekordným nástrelom hier 207,8 pred dvojicou Číňaniek Cchuej-pching Čang (206,3) a Ja-pching Jen (183,6) a zopakovala paralympijský triumf z Pekingu 2008. Vadovičová má v medailovej zbierke z PH aj bronz zo športovej pušky 3x20 spred štyroch rokov v Londýne. V Riu ju čakajú ešte tri ďalšie disciplíny - R3, R6 a R8.

Tridsaťtriročná Vadovičová postúpila do osemčlenného finále z kvalifikácie medzi elitnú osmičku z druhej priečky nástrelom 412,9 za Číňankou Čang, ktorá stanovila nový paralympijský rekord eliminácie 413,4.

Vo finále potom Slovenka stupňovala svoj výkon - v úvodných dvoch položkách ešte trikrát trafila deviatku, potom ale nasledovali už iba desiatky. "Som veľmi šťastná. Po tých prvých šiestich finálových ranách som ani nedúfala, že to bude na medailu, ale podarilo sa mi to ustáť. Keď som sa pozrela na konci na výsledky, bola som veľmi rada. Spadol zo mňa možno stokilový kameň," povedala zverenka trénera Milana Goleňu.

Tá sa po nevydarenom začiatku postupne vyšvihla na prvú priečku a z rúk ju už po sústrednom výkone nepustila, keď dosiahla najlepší finálový nástrel v histórii paralympiád. "Začalo to ísť, až keď som trošku zmenila polohu a upokojila som sa. Hovorila som si, že je to aj tak všetko stratené a neustále som si opakovala: 'Strieľaj ako doma'. Až potom to zo mňa opadlo a začalo sa mi dariť."

Odporúčame aj: PH2016: Stolnotenista Riapoš odštartoval cestu za obhajobou víťazstvom


"Doteraz to bolo tak, že ja som vyhrávala kvalifikácie a Čang finále. Som šťastná, že sa to otočilo v tom najsprávnejšom momente. Po Londýne som zmenila trénera a veľa sme pracovali na zmene taktiky i techniky a teraz v Riu to prinieslo svoje ovocie. Ešte stále si to celkom neuvedomujem. Až keď prídem na izbu a odložím všetky veci, začnem si prehrávať celý dnešný film a potom to začnem vnímať," uviedla pre oficiálny portál Slovenského paralympijského výboru. Zlatú medailu na ceremoniáli jej odovzdal prezident Medzinárodného paralympijského výboru (MPV) Sir Philip Craven.

Výkon Vadovičovej vyzdvihol aj jej kouč Goleňa: "Pocity sa ani nedajú opísať. Všetko sadlo ako malo, Veronika to odmakala tak, ako to mala natrénované. Veriť v zlato som začal po prvej finálovej rane 10,8."

Ženy - R2 - vzduchová puška v stoji na 10 m:

1. Veronika VADOVIČOVÁ (SR) 207,8
2. Cchuej-pching Čang (Čín.) 206,3
3. Ja-pching Jen (Čín.) 183,6
4. Yunri Lee (Kór.rep.) 164,1
5. Natalie Smithová (Austr.) 142,5
6. Monica Lillehagenová (Nór.) 119,3
 

Vyberte región