Vo vranovskom parku by mohlo vzniknúť približne 700 miest

20.12.2016 Vranov nad Topľou

Vranov nad Topľou 20. decembra (TASR) – Vo vranovskom priemyselnom parku, ktorý je od svojho vybudovania v roku 2008 prázdny, by mohlo vzniknúť približne 700 pracovných miest. Mestskí poslanci totiž odsúhlasili nájom ďalším trom spoločnostiam, ktoré tu chcú postaviť svoje výrobné závody. Obsadených je predbežne takmer 10 zo 14 hektárov pozemkov ponúkaných na nájom. Ako totiž TASR informovala hovorkyňa radnice Eva Fedorňáková, mestské zastupiteľstvo poverilo mestskú radu pred podpisom všetkých zmlúv týkajúcich sa prenájmu pozemkov v priemyselnom parku tieto prerokovať.

Vranovská spoločnosť EuroProm tu plánuje výstavbu závodu na výrobu liehu z obilnín, ďalej na spracovanie mlieka a repky, súčasťou ich projektu je tiež vlastný energetický komplex s výkonom do dvoch megawattov. Na realizáciu im samospráva poskytla približne sedem hektárov pozemkov, z toho niečo vyše 16.000 štvorcových metrov (m2) tvorí podnájom. Vytvoriť by mali približne 210 nových pracovných miest. Podmienkou samosprávy však je, aby investor zahájil výrobu najneskôr do konca roka 2019 a do piatich rokov od podpisu zmluvy zamestnal uvedený počet zamestnancov, inak môže mesto od zmluvy odstúpiť. Predpokladaný investičný náklad je päť miliónov eur. Financie pochádzajú podľa slov zástupcu spoločnosti Denysa Pušenka z vlastných zdrojov. O štátnu pomoc požiadajú, ale v prípade neúspechu, ako sám tvrdí, to pre nich nebude brzda.

Bratislavskej firme Iron Slovakia schválili vranovskí poslanci nájom pozemkov o výmere 7000 m2. Zástupca spoločnosti Jozef Pekarovič pre TASR uviedol, že vo Vranove nad Topľou plánujú zriadiť prevádzku na recykláciu starých batérií a produkciu komponentov pre výrobcov nových batérií. "Dôvodom je fakt, že tu majú vzniknúť dva nové závody na výrobu batérií a na výrobu nábojníc. Obidve tieto prevádzky potrebujú ako surovinu plast a olovo," uviedol s tým, že to značí možnú kooperáciu. Podľa jeho slov je to najvhodnejší priestor na umiestnenie recyklačnej linky. Vidia tu potenciál pracovnej sily, na druhej strane by tu mali priamy odbyt, ktorý by nezaťažil logistiku. "Na ďalšej strane je to výhodné aj pre mesto Vranov nad Topľou, že ďalšie dve fabriky v rámci dovozu surovín do svojich výrobných závodov nebudú zaťažovať mesto dopravne," dodal.

Spoločnosť by mala vytvoriť od 90 do 100 pracovných miest, výška investície predstavuje deväť miliónov eur. Krytá bude podľa slov Pekaroviča z bankových a súkromných zdrojov. Pomoc štátu nevylučujú. Linku plánujú spustiť do prevádzky koncom roka 2017 alebo začiatkom roka 2018. Podmienkou samosprávy pre investora je, aby zahájil výrobu najneskôr do roka od kladného stanoviska EIA, ktorý posúdi vplyv závodu na životné prostredie. V opačnom prípade môže mesto odstúpiť od zmluvy.

Pražská spoločnosť Energy financial group má k dispozícii pozemky o výmere dva hektáre. Ako pre TASR uviedol splnomocnený zástupca spoločnosti Jozef Tarkanič, firma tu plánuje zrealizovať závod na výrobu LTW batérií. "Investičný náklad tejto prevádzky by mal byť 15 miliónov eur. Zamestnanosť by sa tu mala pohybovať od 220 do 250 pracovníkov rôznej vzdelanostnej úrovne," vysvetlil. Investície pochádzajú z vlastných a bankových zdrojov. O štátnu podporu v rámci akčného plánu firma žiadať bude, s výstavbou začne aj bez nej. V roku 2017 chcú pripraviť projektovú dokumentáciu, prevádzku by chceli spustiť v nasledujúcom roku. Rovnako ako v prípade spoločnosti Iron Slovakia, aj tu si samospráva určila podmienku, aby investor zahájil výrobu najneskôr do roka od kladného stanoviska EIA, inak môže od zmluvy odstúpiť.

Firma eCont, ktorej nájom viac ako 4000 m2 pozemkov v priemyselnom parku schválili mestskí poslanci ešte v októbri, bude vo Vranove nad Topľou vyrábať náboje pre európsky trh. Spoločnosť má v pláne spustiť prevádzku ešte v roku 2018. Zamestnať by sa tu mohlo približne 180 ľudí.

Výška nájmu pre všetky subjekty predstavuje 0,15 eura za m2 na rok. Podmienkou je, aby bola doba nájmu 12 rokov a uvedený charakter výroby bol zachovaný počas celého času nájmu. Predkupné právo získa spoločnosť po uplynutí nájmu, kedy bude mať možnosť odkúpiť pozemky za sumu jedno euro za m2.
 

Vyberte región