ZÁZRAK:V hoteli zasypanom lavínou našli 8 živých vrátane 2 detí

21.01.2017 Celý región

Rím 20. januára (TASR) - Talianski záchranári lokalizovali pod závalmi snehu a troskami horského hotela, na ktorý sa v noci na štvrtok zrútila mohutná lavína, už osem ľudí. Sú medzi nimi aj dve malé dievčatá, informovali dnes miestne médiá s odvolaním sa na policajné zdroje.

Záchranári povolali na miesto zásahu vrtuľníky, aby preživších bolo možné čo najskôr prepraviť do nemocnice v najbližšom meste, ktorým je Pescara.

Podľa agentúry ANSA vrtuľníkom do nemocnice prepravili spomedzi ôsmich preživších už jednu ženu a jej dcéru.

Talianske médiá hovoria o preživších ako o zázraku, keďže s ľuďmi uviaznutými pod masou snehu a trosiek sa záchranárom takmer dva dni nedarilo nadviazať kontakt. Závaly snehu záchranári odstraňovali prakticky nepretržite.

"Sú nažive a hovoríme s nimi," uviedol hovorca hasičského tímu. Podľa miestnych médií sa preživší nachádzajú v podkroví hotela. Vyše 30 hostí i členov personálu je však stále nezvestných. Najmenej štyri osoby boli potvrdené ako mŕtve.

Denník La Stampa zverejnil 23 mien. Podľa tohto zoznamu sú v hoteli hlavne Taliani, ale aj Švajčiar a Rumun. Sú tam tri deti vo veku šesť, sedem a deväť rokov. Najstaršou osobou je 60-ročný muž.

Talianska prokuratúra medzitým začala vyšetrovanie vo veci neúmyselného zabitia. Medzi niekoľkými hypotézami príčin tejto tragédie je aj nedostatočné zhodnotenie lavínového nebezpečenstva, napísali miestne médiá.

Záchrannú a pátraciu akciu komplikuje niekoľko faktorov: snehom zasypaná jediná prístupová cesta k hotelu a obavy z možného zrútenia hotela poškodeného lavínou i z možného pádu ďalšej lavíny. Miestne úrady dnes informovali, že počas noci bol sneh z jedinej prístupovej cesty odhrnutý, takže na miesto nešťastia sa budú môcť dostať aj ťažšie mechanizmy.

Štvorhviezdičkový hotel Rigopiano sa nachádza na izolovanom mieste v horách v oblasti Abruzzo. tento región je vzdialený zhruba 100 kilometrov od epicentra zemetrasenia, ktoré Taliansko postihlo túto stredu. Zatiaľ nie je jasné, či tieto otrasy, ktoré boli citeľné aj v Ríme a celej strednej časti Apeninského polostrova, spôsobili pád lavíny.

Luxusný horský hotel je situovaný v stredotalianskej oblasti Abruzzo.
 

Vyberte región