Pre vyše 40-tisíc maturantov sa budúci týždeň začnú písomné maturity

09.03.2017 Bratislava

Bratislava 9. marca (TASR) – Maturantov čaká budúci týždeň prvá časť maturitnej skúšky. Od utorka 14. marca bude písať maturitné testy 40.730 žiakov na 702 stredných školách s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským. Novinkou tento rok je, že celkovo 1300 žiakov z bilingválnych stredných škôl bude po prvý raz maturovať z druhého vyučovacieho jazyka na úrovni C1.

Prvou skúškou pre maturantov bude v utorok externý test a slohová práca zo slovenského jazyka a literatúry, resp. v prípade žiakov s vyučovacím jazykom maďarským to bude test a slohová práca zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry. V stredu bude nasledovať test a slohová práca z vybraného povinného cudzieho jazyka na úrovni B1 a B2.

„Pre žiakov z bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzavretú medzinárodnú zmluvu, je v tomto čase určený externý test a slohová práca z druhého vyučovacieho jazyka na úrovni C1,“ uvádza ministerstvo školstva.

Nasledujúci deň, vo štvrtok 16. marca čaká maturantov, ktorí sa prihlásili na maturitu z matematiky, externý test. Maturitný týždeň uzavrie v piatok 17. marca test a slohová práca z vyučovacieho jazyka maďarského a ukrajinského pre žiakov škôl týchto národnostných menšín.

Ministerstvo pripomína, že témy slohovej práce z vyučovacích jazykov budú opäť vyžrebované a vyhlásené prostredníctvom živého vysielania v RTVS – v Rádiu Slovensko v utorok a piatok o 12.20 h. Zverejnené budú aj na internetových stránkach ministerstva školstva, Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania, CVTI SR - školských výpočtových stredísk. Zadania slohových prác z cudzích jazykov budú po vyžrebovaní zverejnené len prostredníctvom uvedených internetových stránok.

Tradične najvyšší počet maturantov - 37.612 bude maturovať z povinného slovenského jazyka a literatúry. Z cudzích jazykov si žiaci vyberali najmä anglický jazyk, na ktorý sa prihlásilo 30.815 maturantov (úroveň B1 – 20.358, úroveň B2 – 10.457). V poradí záujmu nasleduje nemecký jazyk, ktorý si vybralo spolu 3564 žiakov. Tretím cudzím jazykom v poradí je ruština, z ktorej bude maturovať 762 žiakov. Nasleduje francúzsky jazyk (20 maturantov) a španielsky jazyk (deväť maturantov). Najmenej žiakov sa opäť prihlásilo na maturitnú skúšku z talianskeho jazyka - päť.

Žiaci niektorých škôl si mohli opäť zvoliť absolvovanie maturitných testov z vyučovacích jazykov a matematiky elektronickou formou. Na elektronickú maturitu sa prihlásilo viac ako 1500 žiakov z takmer 100 škôl.

Výsledky písomných maturít si môžu školy preberať 3. mája elektronickou formou. Výsledky žiakov v papierovej forme budú školám doručené v dňoch 4. – 5. mája. Náhradný termín písomných maturít, ktorý je určený pre žiakov, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zúčastniť na riadnom termíne, je naplánovaný na 4. – 7. apríla. Opravný termín písomných maturít sa uskutoční od 5. – 8. septembra.
 

Vyberte región