Popredný dokumentárny fotograf Pavol Breier jubiluje

14.03.2017 Bratislava

Bratislava 14. marca (TASR) - Fotograf, horolezec, cestovateľ a pedagóg Pavol Breier sa v utorok 14. marca dožíva 65 rokov.

Ťažiskom jeho tvorby je dokumentárna a reportážna fotografia tematicky naviazaná na život ľudí v horách či na aktuálne spoločenské dianie.

Pavol Breier sa narodil 14. marca 1952 v Bratislave. Pod vplyvom otca začal fotografovať ešte ako dieťa, fotoaparát nepustil z ruky ani počas stredoškolských štúdií. V rokoch 1970–1974 študoval odbor Umelecká fotografia na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU) v Prahe. Rok pracoval v galérii v Dolnom Kubíne, kde sa začal venovať fotografovaniu výtvarných diel. Fotografoval do katalógov k rôznym výstavám, do publikácií a popri tom aj svojvoľne tvoril. V rokoch 2005–2009 absolvoval doktorandské štúdium v študijnom odbore Výtvarné umenie na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave.

Okrem inscenovaných a aranžovaných vecí, ktoré robil na začiatku, sa Pavol Breier začal postupne zaujímať aj o dokument. Cestoval po Slovensku a snažil sa fotografovať dokumentárnym spôsobom, popri tom sa venoval horolezectvu. Ako horolezec pôsobil nielen v Tatrách a Alpách, ale aj v ázijských veľhorách, ako sú Kaukaz, Pamír, Ťanšan, Altaj, Himaláje či pohoria Ďalekého východu.

Od konca 70. rokov minulého storočia Breier programovo vytvára cykly z horských oblastí, tematicky zamerané na život ľudí v horách a na veľhorskú prírodu. Jeho prácu zachytávajú napríklad cykly Orava, Pamír, Himaláje, Tibet a iné. Svoju tvorbu často prezentuje na kolektívnych aj autorských výstavách na Slovensku i v zahraničí. Je autorom, resp. spoluautorom viacerých obrazových publikácií a publikácií a katalógov o výtvarnom umení. Jeho monografia Fotografie (2000) zachytáva život horalov v dvoch kútoch sveta, ktoré autorovi učarovali na Orave a v Tibete. Svojím objektívom zvečnil ľudí žijúcich v drsných podmienkach hôr, ktorí napriek svojmu ťažkému životu nestrácajú úsmev z tváre. V roku 2013 vydal fotografickú publikáciu nazvanú Pastieri, ktorá obsahuje vybrané čiernobiele fotografie z obdobia rokov 1972 až 2013. Pavol Breier ich nafotil na salašoch v obciach Zázrivá, Vlkanová, Radvaň, Revišné, Terchová, Podbanské, Liptovská Kokava, Oščadnica, Banská Bystrica, Habovka, Huty a Terchová. Život osamelých pastierov - ovčiarov a salašníkov zdokumentoval fotograf s určitou nevšednou poetikou.

Ako externý pedagóg pôsobil Breier na VŠVU a na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. V súčasnosti externe vyučuje na bratislavskej Paneurópskej vysokej škole a na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Je zakladateľom združenia Kailás podporujúceho fotografickú tvorbu najmä formou výstavnej, vzdelávacej, propagačnej a publikačnej činnosti.

Člen Slovenskej výtvarnej únie a Slovenského syndikátu novinárov je držiteľom viacerých ocenení. V roku 1997 sa Pavol Breier stal víťazom národnej súťaže Fujifilm Europress Photo Awards. V roku 2001 si prevzal ocenenie Najkrajšie knihy Slovenska 2000 za knihu Fotografie. Prvú cenu vo fotosúťaži v kategórii Mountain Culture získal v roku 2008 na medzinárodnom festivale The Vancouver International Mountain Film Festival v Kanade. Najkrajšou knihou Slovenska v kategórii vedecká a odborná literatúra sa v roku 2014 stala publikácia Labrang - svet tibetského kláštora (2013), ktorú napísal Martin Slobodník a sprievodné fotografie vyhotovil uznávaný Pavol Breier.
 

Vyberte región