Začínajú sa písomné maturity, študentov potrápi slovenčina

14.03.2017 Bratislava

Bratislava 14. marca (TASR) - Na stredných školách sa dnes začínajú písomné maturity. Študenti doobeda vypĺňajú testy zo slovenčiny, potom ich čaká sloh.

Písomné maturity zo slovenského jazyka a literatúry dnes podľa informácií ministerstva školstva absolvuje 37.612 stredoškolákov a zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry zas 1743 žiakov zo škôl a tried s vyučovacím jazykom maďarským.

Otázky zo slovenčiny začnú žiaci vypĺňať približne o 9.45 h. Test bude obsahovať 40 úloh s výberom odpovede a 24 úloh, pri ktorých bude potrebné uviesť krátku odpoveď. Na vyplnenie tohto testu budú mať žiaci 100 minút. Časť maturantov bude vypĺňať maturitné zadania zo slovenčiny aj elektronickou formou. Testy pre papierovú aj elektronickú formu sú rovnaké.

Popoludní čaká maturantov sloh. Na jeho napísanie budú mať 150 minút. Vybrať si budú môcť zo štyroch žánrov. Témy slohovej práce vyžrebujú a vyhlásia prostredníctvom živého vysielania v RTVS – v Rádiu Slovensko o 12.20 h. Zverejnené budú aj na internetových stránkach ministerstva školstva, Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania, CVTI SR - školských výpočtových stredísk.

Maturity budú pokračovať v stredu (15.3.) testom a slohovou prácou z vybraného povinného cudzieho jazyka na úrovni B1 a B2. Novinkou tento rok je, že celkovo 1300 žiakov z bilingválnych stredných škôl bude po prvý raz maturovať z druhého vyučovacieho jazyka na úrovni C1.

Nasledujúci deň, vo štvrtok 16. marca, čaká maturantov, ktorí sa prihlásili na maturitu z matematiky, externý test. Maturitný týždeň uzavrie v piatok 17. marca test a slohová práca z vyučovacieho jazyka maďarského a ukrajinského pre žiakov škôl týchto národnostných menšín.

Výsledky písomných maturít si môžu školy preberať 3. mája elektronickou formou. Výsledky žiakov v papierovej forme budú školám doručené v dňoch 4. – 5. mája. Náhradný termín písomných maturít, ktorý je určený pre žiakov, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zúčastniť na riadnom termíne, je naplánovaný na 4. – 7. apríla. Opravný termín písomných maturít sa uskutoční od 5. – 8. septembra.

V školách Bratislavského kraja absolvuje písomné maturity takmer 3000 žiakov

Skúška dospelosti čaká oddnes v stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) 2990 maturantov. Písomky preveria vedomosti 736 študentov gymnázií a 2254 žiakov stredných odborných škôl.

"BSK je zriaďovateľom 56 stredných škôl, z toho 14 gymnázií a 35 stredných odborných škôl, troch spojených škôl, dvoch konzervatórií, dvoch jazykových škôl," pripomenula hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Dnes sa maturanti potrápia s písomkami zo slovenského jazyka a literatúry, v stredu 15. marca z cudzích jazykov, vo štvrtok 16. marca čaká tých, ktorí sa prihlásili na maturity z matematiky externý test, v piatok (17.3.) absolvujú žiaci maďarskej národnostnej menšiny test a sloh z maďarského jazyka.

Ústne maturity, teda interná časť maturitnej skúšky, sa uskutočnia od 22. mája do 9. júna.
 

Vyberte región