Šestnástou držiteľkou Kvetu Tálie bude herečka Emília Došeková

17.03.2017 Nové Mesto nad Váhom

Nové Mesto nad Váhom 17. marca (TASR) - V poradí 16. držiteľkou prestížneho ocenenia Kvet Tálie bude niekdajšia herečka Divadla Andreja Bagara v Nitre, recitátorka a šansoniérka Emília Došeková. Ocenenie si prevezme v predvečer jubilejného 20. ročníka medzinárodnej prehliadky ochotníckych divadiel – Festivalu Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom (9. – 12. apríla).

Ako informovala PR manažérka festivalu Eva Grznárová, Emília Došeková za 15 rokov svojho pôsobenia v nitrianskom divadle odohrala vyše 1400 predstavení a naštudovala 50 postáv. Rodáčka z Krupiny pôvodne nechcela byť herečkou. Skôr učiteľkou alebo detskou lekárkou. Prihlášku na bratislavské konzervatórium si dala po vzore svojich dvoch spolužiakov, len aby sa dostala z Gymnázia v Šahách, kde nebola spokojná.

„Najviac ma naučil Ondriš Jariabek. Bol pôvodne učiteľom a ku každému zo študentov si vedel nájsť špeciálny prístup. Uňho som absolvovala ako sedemnásťročná postavu päťdesiatničky. Na VŠMU som ani skúšky nemusela robiť, vzali ma a opäť do ročníka k Ondrišovi Jariabkovi. Dal mi do života veľa, nielen herecky ale i pedagogicky,“ spomína laureátka Kvetu Tálie.

Napriek častému obsadzovaniu do hier a filmov tiahlo ju to k poézii a šansónu. Začala s tradíciou neformálnych Večerov pri petrolejových lampách, na ktorých sa recitovali básne a hrávali šansóny. Šansóny ju chytili za srdce.

Tradícia udeľovania Kvetu Tálie sa zrodila v Novom Meste nad Váhom v roku 2002, prvý Kvet Tálie získala Katarína Kolníková. Nasledovali Viera Strnisková, Mária Kráľovičová, Eva Krížiková, Vilma Jamnická, Magda Paveleková, Zdena Gruberová, Soňa Valentová-Hasprová, Božidara Turzonovová, Emília Vášáryová, Eva Rysová, Zita Furková, Eva Kristínová a Eva Landlová. V minulom roku si Kvet Tálie odniesla Ida Rapaičová.
 

Vyberte región