Americká herečka a producentka Glenn Close jubiluje, má 70 rokov

18.03.2017 Celý región

Greenwich/Bratislava 18. marca (TASR) – Jubilujúca americká herečka a producentka Glenn Close so šiestimi nomináciami na Oscara je známa napríklad z filmov Nebezpečné známosti, Osudová príťažlivosť či z rodinnej komédie 101 dalmatíncov. V nedeľu 19. marca bude mať 70 rokov.

Narodila sa 19. marca 1947 v Greenwichi v štáte Connecticut v Spojených štátoch amerických (USA). Už na internátnej škole Choate Rosemary Hall School (USA) založila divadelný súbor Fingernails. V dráme Rómeo a Júlia, ktorú súbor uviedol, hrala Rómea. Na škole College of William and Mary (USA) študovala dramatické umenie a antropológiu. V New Yorku sa stala členkou divadelného súboru Phoenix Theatre Company a v polovici 70. rokov 20. storočia debutovala na Broadwayi. Divadlu ostala verná aj počas kariéry na striebornom plátne. Za divadelné a muzikálové úlohy získala trikrát cenu Tony a ďalšie ocenenia.

Úspech zažila, keď ju v kastingu vybrali do filmu The World According to Garp (Svet podľa Garpa, 1982) a získala nomináciu na Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe za úlohu matky. Druhá nominácia na Oscara sa jej ušla za vedľajšiu úlohu vo filme The Big Chill (Veľké rozčarovanie, 1983). V nasledujúcom roku sa jej opäť darilo – nomináciu na Oscara získala opäť za vedľajšiu úlohu vo filme The Natural (Prirodzený talent, 1984). Presvedčivý výkon, ktorý podala v psychothrilleri Fatal Attraction (Osudová príťažlivosť, 1987), jej priniesol oscarovú nomináciu za najlepšiu hlavnú ženskú úlohu, soška jej však ani vtedy nebola súdená. Podobne to bolo s filmom Dangerous Liaisons (Nebezpečné známosti, 1988), adaptáciou zvrhlého románu Pierra Ambroise Françoisa Choderlosa de Laclosa a nomináciou na Oscara za hlavnú úlohu v tomto filme. Na Oscara bola nominovaná aj za hlavnú úlohu vo filme Albert Nobbs (2011), na scenári a produkcii ktorého sa tiež podieľala.

Glenn Close je známa aj z filmov 101 Dalmatians (101 dalmatíncov, 1996) a 102 Dalmatians (102 dalmatíncov, 2000), v ktorých hrala démonickú módnu návrhárku. V sérii animovaných filmov The Simpsons (Simpsonovci, 1995-2016) prepožičala svoj hlas jednej z postáv – Mone Simpsonovej, matke Homera Simpsona.

Jubilujúca herečka Glenn Close má od 12. januára 2009 svoju hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy. Glenn Close na 59. ročníku v septembri 2011 ocenili organizátori festivalu v španielskom meste San Sebastián cenou za celoživotný prínos kinematografii.
 
 
 
 
 
 

Vyberte región