Kresťania si dnes pripomínajú ustanovenie Eucharistie

13.04.2017 Bratislava

Bratislava 13. apríla (TASR) - Podstatou dnešného Zeleného štvrtka je spomienka na ustanovenie Oltárnej sviatosti a sviatosti kňazstva.

V katolíckych katedrálnych chrámoch na celom Slovensku sa dnes predpoludním konajú sväté omše biskupov s kňazmi svojich diecéz pri príležitosti spomienky na ustanovenie sviatosti kňazstva. Počas bohoslužby, známej ako omša svätenia olejov čiže Missa Chrismatis, kňazi obnovujú svoje kňazské sľuby. Biskupi spolu s nimi posväcujú podľa tradície tri druhy oleja - krizmu, olej katechumenov a olej chorých.

Olej je znamením sily a v liturgii sa používa pri krste, birmovaní, vysviacke kňazov, pri udeľovaní sviatosti pomazania chorých a pod. Chorých olej posilňuje na tele i na duši a tiež tlmí bolesť. Na pomazanie chorých sa používa olej chorých, nazývaný Oleum infirmórum. Pomazanie katechumenov (čakateľov na krst) olejom je znamením posily v boji so zlým duchom.

Krizma je olej, do ktorého sú primiešané voňavé prísady. U Izraelitov a iných vtedajších národov uvádzali kráľov do úradu tak, že ich pomazali olejom. Aj slovo "Kristus" pochádzajúce z gréčtiny (Christos) znamená "Pomazaný". Pomazanie krizmou pri krste a birmovaní znamená prevzatie úlohy žiť podľa Ježiša.

Hlavným celebrantom omše svätenia olejov v Katedrále sv. Martina v Bratislave je bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Pod jeho vedením sa uskutočnia všetky sviatočné slávenia v tejto katedrále. Už dnes podvečer to bude sv. omša na pamiatku poslednej večere Pána Ježiša so svojimi učeníkmi a ustanovenia sviatosti kňazstva a Eucharistie.

Omša svätenia olejov sa dnes konala aj v gréckokatolíckej katedrále Povýšenia sv. kríža v Bratislave a obvykle sa koná aj v hlavnom chráme Ordinariátu Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR, v bratislavskej Katedrále sv. Šebastiána v Krasňanoch.
 

Vyberte región