Slovenskí bábkari sa zídu na jubilejnom festivale Bábková Žilina

20.04.2017 Žilina

Žilina 20. apríla (TASR) – Piaty ročník festivalu Bábková Žilina 2017 s podtitulom Živý festival predstaví od 17. do 19. mája výber najpozoruhodnejších inscenácií, ktoré sa 'urodili' v slovenských profesionálnych bábkových divadlách za ostatné dve divadelné sezóny. Na tlačovej konferencii o tom dnes informoval riaditeľ Bábkového divadla Žilina Peter Tabaček.

"Je to koncentrované trojdňové stretnutie ľudí, ktorí sa venujú hlavne tvorbe bábkového divadla. Prídu na začiatku a odchádzajú až po ukončení festivalu. Vidíme sa, vieme sa rozprávať, konfrontovať, vieme si zatancovať, zaspievať. Myslím si, že festival je stále silnejší a silnejší a všetci, ktorí sem prídu, sa na naň tešia," povedal Tabaček.

Riaditeľka festivalu Jana Eliášová doplnila, že na festival prídu všetky kamenné bábkové divadlá zo Slovenska – Bratislavy, Košíc, Nitry, Banskej Bystrice, Žiliny, malé divadlá od Košíc až po Bratislavu a študenti Katedry bábkarskej tvorby Vysokej školy múzických umení (VŠMU). "Festival navštívi okolo 150 hostí nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Veľmi sa tešíme, že predstavenie odohrá Adam Walny z Poľska a účasť potvrdilo aj Tearto Tatro," uviedla Eliášová.

Dve desiatky predstavení odohrajú bábkari v Bábkovom divadle Žilina, Labyrinte pri Bábkovom divadle, Novej synagóge, na Mariánskom námestí a Námestí Andreja Hlinku a v Rosenfeldovom paláci. "Novinkou festivalu je rozšírenie priestorov o Budatínsky park, v ktorom bude postavené šapitó a Teatro Tatro v ňom odohrá predstavenia Cirkus Charms a Majster a Margaréta," dodala riaditeľka festivalu.

Okrem toho ponúkne festival koncerty inšpiratívnych regionálnych umelcov, vyhlásenie výsledkov súťaže pôvodných dramatických textov pre deti a mládež Artúr 2017 a udelenie ceny Hašterice 2017 za tvorivý čin v oblasti bábkového divadla na Slovensku.

Bábková Žilina 2017 – Živý festival sa koná pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča, predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára a primátora mesta Žilina Igora Chomu. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
 

Vyberte región