Slovensko a USA podpísali memorandum o porozumení ohľadne bezvízového styku

17.03.2008 Celý región

Minister vnútra SR Robert Kaliňák a minister pre vnútornú bezpečnosť USA Michael Chertoff podpísali dnes vo Washingtone memorandum o porozumení v záležitosti bezvízového styku medzi oboma krajinami. Podľa slovenského ...
Podpísané memorandum je predovšetkým prvým krokom, ktorým nám USA umožnili dostať sa do výnimky týkajúcej sa desiatich percent vrátených žiadostí o víza. Stanovuje aj ďalšie dôležité kroky, ktoré musia splniť obe strany, aby umožnili bezvízový režim zaviesť. \"Pre nás je podstatné, že mnohé bezpečnostné opatrenia máme už spracované, či už je to otázka biometrických pasov alebo niektoré ďalšie bezpečnostné otázky, \" povedal Kaliňák pre TASR. \"Verím, že tento rok je tým, kedy nakoniec dôjde k zrušeniu víz zo strany Spojených štátov. \"
Slovensko je podľa Kaliňáka pripravené splniť všetky bezpečnostné kritériá, aby americkej strane nič nebránilo zrušiť vízovú povinnosť pre našich občanov a dosiahnuť tak rovnovážny stav v tejto otázke. Memorandum označil minister vnútra za veľmi dobré s tým, že rešpektuje európske právo, záväzky SR voči Európskej únii i slovenské zákony. Obavy EÚ okolo poskytovania údajov americkej strane označil za neopodstatnené, pričom v súvislosti s kritikou nejednotnosti postupu členských krajín EÚ zdôraznil, že vzhľadom na legislatívu USA sú bilaterálne dohody v tejto záležitosti nevyhnutnosťou.
\"Slovensko dnes konečne dostalo šancu, ktorú si zaslúžilo. Chcem poďakovať vláde USA, že vytvorila podmienky, ktoré našej snahe o slobodné cestovanie do tejto krajiny dávajú reálny základ. Trpezlivo sme sa o túto dôveru uchádzali a chceme využiť pozitívnu atmosféru na to, aby sme dosiahli bezvízový styk s USA tak skoro, ako sa len dá, \" povedal Kaliňák po slávnostnom podpise memoranda na pôde Ministerstva pre vnútornú bezpečnosť USA vo Washingtone. Ako dodal, podpis memoranda je ďalším dôkazom, že Slovensko je vo svete uznávanou a rešpektovanou krajinou.
Bezvízový styk s USA majú v súčasnosti len \"staré\" členské krajiny EÚ s výnimkou Grécka a z nových štátov únie len Slovinsko. Oponenti kritizujú Washington za rokovania o separátnych dohodách s jednotlivými členmi únie, ktorí by podľa nich mali väčší vplyv, ak by rokovali spoločne. Brusel sa tiež obáva, že členské krajiny by sa mohli zaviazať k niečomu, čo je nad rámec dohôd medzi EÚ a USA.
Memorandum o bezvízovom styku ako prvá podpísala so Spojenými štátmi Česká republika, čo vyvolalo nesúhlasnú reakciu z Bruselu. Prahu nasledovalo minulý týždeň Estónsko s Lotyšskom a okrem Slovenska dnes majú podpísať memorandum s USA aj Litva a Maďarsko.
(TASR)
 

Vyberte región