Slováci zdolali Talianov 3:2 až v predĺžení, po úpornom boji

06.05.2017 Celý región

Kolín 6. mája (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti vyhrali v úvodnom zápase na 81. MS s Talianskom 3:2 až po predĺžení. Do vedenia ich v 7. minúte poslal Miklík, no Slováci z aktívnej hry v prvej polovici zápasu ďalší gól nevyťažili a v 36. minúte o náskok prišli. Taliani sa v 43. minúte dostali do vedenia, no počas hry so šiestimi hráčmi vyrovnal Libor Hudáček. O rozhodujúci gól sa v 3. minúte predĺženia postaral obranca Peter Čerešňák.

Slováci nastúpia na ďalší duel už v nedeľu o 20.15 h proti Lotyšsku, Taliani budú hrať v rovnaký deň o 12.15 h s Ruskom.

Domáci organizátori sa na konci zápasu postarali o trapas, keď namiesto slovenskej pustili z reproduktorov cudziu hymnu, na čo začali diváci hlasno pískať. Po krátkom ospravedlnení však slovenská hymna vôbec neodznela.

hlasy (zdroj RTVS):

Peter Čerešňák, obranca a strelec víťazného gólu SR: "Chcel som si upokojiť puk, pretože sa mi postavil. Samozrejme ten puk. Čakal som, kým sa posunie hráč mimo bránku a vystrelil som. Chvalabohu to dopadlo, tak ako to dopadlo, lebo by nás mrzelo, keby sme v tomto zápase stratili ďalšie body. Mali sme šance, mali sme presilovky, ale najväčšia chyba bola v tom, že sme ich nepremenili. Mohol to byť pokojný zápas, ale takto to bola kovbojka."

Libor Hudáček, útočník a strelec druhého gólu SR: "Zapli sme a ďakujeme za dva body. Pri tom mojom góle som videl, že Michel bude strieľať a čakal som na dorážku. Padlo mu to tam tuším od ramena. Dúfam, že za tú hymnu dostanú pokutu. Proti Lotyšsku sa musíme zlepšiť najmä v našom pásme a prechádzať rýchlejšie do útokov. Majú dobré mužstvo, dnes to potvrdili, keď vyhrali 3:0."

Július Hudáček, brankár SR: "Chvalabohu za dva body. Natrápili sme sa na ne. Hrali sme dobre 50 minút, mali sme šance, boli sme aktívni, ale nedali sme góly. mali sme rozhodnúť už v prvej polovičke zápasu. Snažil som sa stále myslieť pozitívne, chcel som si robiť svoju robotu a snažil som sa pomôcť chalanom. Veril som, že ten gól dáme."

Július Šupler, asistent trénera SR: "Bol to pre nás ťažký vstup do turnaja. Chlapci boli viac nabudení, ako by bolo optimálne. Mohli sme rozhodnúť už v prvej tretine. V druhej sme nehrali dobre, veľa sme boli pri mantineloch a za bránkou. V tretej sme dostali gól na 1:2, museli sme do toho zasiahnuť a dohrávali sme už len na tri formácie. Dali sme gól v power-play a nakoniec sme v predĺžení vyhrali. Ja si to cením, je to nové mužstvo, deväť nováčikov, chalanom treba držať palce a veríme, že výkony sa zlepšia."

Michal Sersen, obranca SR: "Nebolo to jednoduché, keďže Taliani výborne pokrývali priestor pred svojou bránkou. Mali sme viac z hry, no nedarilo sa nám streliť ďalší gól. Napokon sme radi aj za víťazstvo po predĺžení."

Zdeno Cíger, tréner SR: "Za toto víťazstvo môžeme byť veľmi radi. Robili sme veľa chýb, ale hráči veľmi chceli. Ja verím, že nás tento zápas posunie psychicky a že proti Lotyšsku budeme hrať lepší hokej. Musíme hrať jednoduchšie, najmä v strednom pásme. Ale boli sme nervózni, máme veľa nováčikov. V závere som mal chuť skočiť na ľad."

A-skupina (Kolín):
Slovensko - Taliansko 3:2 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 7. Miklík (Jánošík, Čerešňák), 59. L. Hudáček (Miklík, Sersen), 63. Čerešňák (Bližňák, Skokan) - 36. Morini (Frigo), 43. Frigo (Scandella). Rozhodcovia: Gouin (Kan.), Jeřábek (ČR) - Leermakers (Hol.), Otmachov (Rus.), vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 12.229 divákov.

Slovensko: Hudáček - Čajkovský, Sersen, Čerešňák, Jánošík, Gernát, Mikuš, Trška, Šedivý - Dravecký, Hudáček, Skokan - Miklík, Bližňák, Haščák - Kudrna, Cingeľ, Hrnka - Skalický, Suja, Šťastný

Taliansko: Andreas Bernard - Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer, S. Marchetti, Egger, Miglioranzi, Glira - Scandella, Morini, Frigo - Insam, Anton Bernard, Traversa - D. Kostner, Andergassen, S. Kostner - Lambacher, Goi, Frank

Slovenskí reprezentanti vstúpili do prvého zápasu na šampionáte aktívne. Od úvodných minút sa snažili o hru založenú na rýchlom pohybe a na ich prvé príležitosti sa nečakalo dlho. V 2. minúte Kudrna nedotiahol nádejne vyzerajúci únik a v 5. si brankár Bernard poradil s pokusom Mikuša. Slovenská časť divákov sa prvýkrát radovala v 7. minúte. Obranca Jánošík vystrelil spoza hráča, Bernard vyrazil puk iba pred Miklíka, ktorý pohotovo otvoril skóre. Aktivitu Slovákov umocnila aj presilovka od 11. minúty. V nej bola blízko k druhému gólu opäť Bližňákova formácia, ale Bernard zvládol závar okolo svojej bránky. V závere prvej časti sa musel mať na pozore aj brankár Hudáček, ale nenechal sa prekvapiť.

Aj úvod druhej časti priniesol podobný obraz hry. Slováci nadviazali na aktivitu, opäť sa dostali aj k presilovej hre, ale v nej vyprodukovali iba strelu Čajkovského do pripraveného brankára. Slováci sa často dokázali usadiť v útočnom pásme, lenže chýbala finálna prihrávka. Taliani sa postupne osmelili, ale slovenský tím bez väčších problémov zvládol oslabenie v 16. minúte. Krátko na to sa do úniku dostal Libor Hudáček, ale druhý gól nepridal. Poľavenie z ofenzívnej snahy Slovákov dokázal ich súper potrestať v 36. minúte. Zmätok pred brankárom Hudáčkom využil Morini, ktorý zblízka vyrovnal - 1:1.
Na snímke Slovák Libor Hudáček (vľavo) pred talianskym brankárom Andreasom Bernardom v zápase A-skupiny Slovensko - Taliansko na MS v ľadovom hokeji v Kolíne nad Rýnom 6. mája 2017.

Na nástupe Talianov do tretej tretiny bolo vidieť zvýšené sebavedomie. Už po 24 sekundách mal brankár Hudáček problémy s nahodeným pukom a krátko na to musel riešiť únik Scandellu. V 43. minúte sa ujal nahodený puk od Scandellu, ktorý za slovenského brankára tečoval Frigo - 1:2. Slováci sa už v tretej tretine nedostávali do útočného pásma tak jednoducho ako v úvodných dvoch. Postupne však začali viac riskovať a viackrát sa dostali na dostrel Bernardovej bránky, ale zaujímavých streleckých pozícií si vytvorili len minimum. V 56. minúte zaujal pokus Cingeľa a o dve minúty aj Gernáta, ale brankár Talianov si poradil. Slováci v závere skúsili hru so šiestimi hráčmi a tá sa im vyplatila. Na konci 59. minúty dorazil strelu Miklíka Libor Hudáček a vyrovnal na 2:2.

Predĺženie mohol ukončiť po 37 sekundách Scandella, ktorý ušiel slovenskej trojici, ale Hudáček zmaril jeho šancu. Rozuzlenie napokon priniesla 63. minúta, v ktorej presne namieril obranca Čerešňák.
 
 
 

Vyberte región