Česi sa s Nórmi natrápili, zvíťazili až po predĺžení

11.05.2017 Celý región

Paríž 11. mája (TASR) - V prvom štvrtkovom zápase parížskej B-skupiny MS vyhralo Česko nad Nórskom 1:0 po predĺžení.

Favorit nepodal iskrivý výkon, ale okrem problémov s defenzívou súpera sa trápil aj s vlastnou koncovkou a bránku Nórov až v nadstavbe odklial so šťastím Jan Kovář.

Česi sa už v sobotu o 16.15 stretnú so Slovincami, Ďalším súperom Nórska bude v pondelok o 12.15 Fínsko.

B-skupina (Paríž):

Česko - Nórsko 1:0 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Gól: 62. Kovář (Pastrňák, Jeřábek). Rozhodcovia: Gouin (Kan.), Stricker (Švaj.) - Oliver (USA), Otmachov (Rus.), vylúčení: 4:2 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 6381 divákov.

ČR: Francouz - Gudas, Šimek, Jeřábek, Krejčík, Kempný, Rutta, Kiundrátek - Kovář, Pastrňák, Zohorna - Voráček Plekanec, Červenka - Birner, Hanzl, Řepík - Hyka, Horák, Vrána
Nórsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Sveum, Ödegaard, Bonsaksen, Johannesen, Sörvik - M. Olimb, Thoresen, K. Olimb - Röymark, Bastiansen, Rosseli Olsen - Reichenberg, Forsberg, Martinsen - Trettenes, Roest, Olden - Karterud

Český tím nasadil na prvú formáciu Nórov špeciálnu formáciu a zrejme preto sa tie ostatné nedokázali dve tretiny dostať do tempa. Favorit mal síce najmä v prvej časti jasnú prevahu, ale v niekoľkých šanciach chýbala hráčom rozvaha a nezabrali ani v sérii presiloviek. Nóri na bránku vyslali prvú strelu až v 15. minúte, ale druhé dejstvo im vyšlo podľa predstáv. Ich tesná obrana na súpera fungovala, často sa im darilo zdržiavať pri mantineloch a dokonca hrali dvakrát aj v početnej výhode. Aj tak však mohli Česi viesť, lenže Pastrňák mal veľmi zlý strelecký deň a Haugen zázračne eliminoval elitnú spoluprácu Plekanca s Voráčkom. Preskupenie a zredukovanie formácii dostalo české mužstvo do dynamických štruktúr a v treťom dejstve si postupne vypracovalo drvivú prevahu. Zakončenie, a to obojstranné, bolo však výraznou slabinou zápasu a najmä Haugen predviedol parádny brankársky výkon. Na druhej strane v 55. minúte Francouz ratoval v čistej príležitosti Oldena. V predĺžení sa presadil Kovář po tom, ako so šťastím prekonal ležiaceho Haugena.

Hlasy po zápase:

Jan Kovář, útočník ČR: "Nečakal som, že sa ten puk dostane ku mne, Nóri majú organizovaný tím a myslím si, že tu ešte potrápia kadekoho. Nielenže dobre bránia, ale treba na nich neustále dávať pozor, aj proti nám tam na konci išli dvaja na jedného a mohli sme byť bez bodu. Takto máme dva."

Tomáš Zohorna, útočník ČR: "Bolo to ťažké, pred tou bránkou to bolo prehustené. Asi sme sa tam mali viac tlačiť. Nóri hrali dobre aj dopredu, mali niekoľko dobrých kombinácií a sme radi za dva body."

Anders Bastiansen, útočník Nórska: "Proti tímom ako Česko treba hrať dobre defenzívne. My sme to dokázali a dokonca sme mali aj pár šancí na víťazstvo. Je vlastne veľmi dobré, že sme sklamaní po zápase, v ktorom sme síce prehrali, ale zobrali sme bod favoritovi."

Tabuľka B-skupiny:

1. Kanada 3 3 0 0 0 17:3 9
2. Švajčiarsko 4 2 1 1 0 14:8 9
3. Česko 4 1 2 0 1 12:8 7
4. Nórsko 4 2 0 1 1 8:7 7
_____________________________

5. Fínsko 4 2 0 1 1 12:13 7
6. Francúzsko 3 1 1 0 1 11:7 5
7. Slovinsko 4 0 0 1 3 9:22 1
8. Bielorusko 4 0 0 0 4 3:18 0
 
 
 

Vyberte región