Slovensko podľahlo USA 1:6, náš tím je naďalej bez istoty záchrany

14.05.2017 Celý región

Kolín 14. mája (TASR) - Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom šiestom zápase na MS s USA 1:6. Američania po opatrnejšom úvode prevzali iniciatívu a k víťazstvu, ktoré ich posunulo na čelo tabuľky, dokráčali bez väčších problémov.

Slováci prehrou definitívne prišli o šancu postúpiť do štvrťfinále a zároveň stále nemajú istotu udržania sa v A-kategórii. Slovenský tím odohrá svoj záverečný zápas na šampionáte v utorok o 12.15 proti Švédsku. Američanov, ktorí potvrdili svoj už istý postup prienikom na čelo tabuľky, čaká v rovnaký deň o 16.15 šláger A-skupiny proti Rusku.

Slovenský tím nastúpil bez potrestaného obrancu Jánošíka a v úvode zápasu predvádzal koncentrovaný výkon. Bezgólové skóre sa svojimi nádejnými pokusmi snažili v 3. minúte zmeniť Nelson aj Zigo, ale brankári ich šance zmarili. V 4. minúte hral slovenský tím presilovku, v ktorej sa usadil v pásme, ale výraznú gólovú šancu nevyprodukoval. V 7. minúte síce Nelson zaváhal v zakončení individuálnej akcie, ale dve minúty na to už Američania viedli. Voľný priestor pred J. Hudáčkom využil mladík Keller - 0:1. O vyrovnanie sa ešte v prvej tretien snažili Kudrna i Skalický, ale ich pokusy zmaril Howard a gólový úspech nepriniesla ani presilovka v 17. minúte.

Američanom sa darilo zastavovať slovenské útočné snahy a v 26. minúte išli do dvojgólového vedenia. Pohľadnú spoluprácu zakončil gólom do prázdnej bránky Gaudreau - 2:0. Slovenskí fanúšikovia sa v zápase prvýkrát tešili v 31. minúte, keď ofenzívnu akciu L. Hudáčka s Draveckým dokončil obranca Gernát. Bol to prvý slovenský gól od zápasu s Nemeckom a Slováci sa ho dočkali po viac ako 133 minútach. Gólový úspech povzbudil Slovákov a keď sa zdalo, že by výsledkom ich aktivity mohol byť ďalší gól, inkasovali. V 37. minúte Dvorak využil nedôraz obrancov pred brankárom Hudáčkom a ten o dve minúty inkasoval po chybe v rozohrávke aj od Troubu - 1:4.

Americký tím sa bavil hokejom a za jednoznačného stavu sa snažil aj o ďalšie góly. V 43. minúte spravili Slováci chybu v rozohrávke, po ktorej Hayes vyzval ku skórovaniu Gaudreaua - 1:5. Prevaha tímu USA neutíchala a brankár Hudáček sa mal čo obracať. V 46. minúte najskôr schytal do masky tvrdú strelu Hanifina a o dve minúty inkasoval aj šiesty gól, keď Lee využil presilovku. Početnú výhodu mohli využiť aj Slováci v 56. minúte, no vážnejšiu šancu si nevypracovali.

A-skupina (Kolín):

Slovensko - USA 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)
Góly: 31. Gernát (Hudáček, Dravecký) - 9. Keller (Lee, Skjei), 26. Gaudreau (Hayes), 37. Dvorak (Gaudreau), 39. Trouba, 43. Gaudreau (Hayes), 48. Lee (Eichel, Hanifin). Rozhodovali: Hribik (ČR), Wehrli (Švajč.) - Malmqvist (Švéd.), Suominen (Fín.), vylúčení: 5:4 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 13.267 divákov.

Zostavy:

Slovensko: J. Hudáček - Čerešňák, Trška, Mikuš, Gernát, Čajkovský, Sersen, Šedivý - Miklík, Bližňák, Haščák - Hrnka, Cingeľ, Kudrna - Skalický, L. Hudáček, Dravecký - Matouše, Zigo, Šťastný - Suja

USA: Howard - DeKeyser, Trouba, Hanifin, Murphy, Skjei, McAvoy, Brickley, Van Riemsdyk - Nelson, Larkin, Schmaltz - Lee, Eichel, Keller - Gaudreaut, Hayes, Bjugstad - Copp, Dvorak, Compher - Greenway

Hlasy po zápase /zdroj: RTVS/

Lukáš Cingeľ, útočník SR: "Keď sme dali gól na 1:2, úplne sme prestali hrať. Asi sme si mysleli, že to otočíme, ale začali sme prepadať a robiť chyby. Takto nemôžeme hrať. Američania pridali ďalšie góly a potom sa už s nimi ťažko hrá, vedia si to postrážiť. Z takýchto chýb sa musíme poučiť."

Vladimír Dravecký, kapitán SR: "Američania potvrdili, že majú enormnú kvalitu. Po kontaktnom góle na 1:2 sme podľahli eufórii. Zbláznili sme sa, otvorili sme to. S takýmto súperom musíme hrať zodpovedne a disciplinovane. Musíme sa teraz sústrediť na záverečný zápas so Švédsku. Nesmieme podľahnúť panike, lebo to bude zasa zlé."

Andrej Šťastný, útočník SR: "Je to škoda. Američania hrali dobre, ale aj my sme mali svoje šance. Nepremenili sme ich, kým súper áno. Oni sú efektívni, vedia premeniť príležitosti a o tom to je. Sme v zložitej situácii, ale stále to máme vo svojich rukách a dúfam, že sa nebudeme musieť spoliehať na pomoc od Dánska."

Július Hudáček, brankár SR: "Američania sa s nami hrali ako s juniormi, pritom sami majú v tíme mladých hráčov. Nemali sme žiadnu šancu, mohol by nás trénovať aj Mike Babcock v bráne s Careyom Priceom. Musíme sa spoliehať na Dánov, verím, že nám pomôžu."

Tomáš Hrnka, útočník SR: "Proti Američanom to bolo veľmi ťažké. Opäť sme videli, ako vyzerá vrcholový hokej. Každá jedna prihrávka bola presná, Američania hrali v pohybe a aktívne. Mali sme s tým veľké problémy."

Martin Gernát, obranca SR: "Tímy ako Američania či Rusi vedia potrestať chyby súpera. S tým, že sme dostali po šesť gólov od oboch tímov, už nič nespravíme. Zmeniť sme to mali na ľade. Stále sme sa snažili bojovať, hrať až do konca, no mali sme aj viacero vylúčení, ktoré nám vzali sily."

Libor Hudáček, útočník SR: "Zápas proti Rusom nás stál veľa síl a dnes to bolo také zakríknuté. Chýbala nám energia. Máme v tíme veľa hráčov, ktorí ešte nikdy neboli na MS, je to pre nich veľká škola. Dúfam, že sa z tejto prehry poučíme. Ak nám nepomôžu Dáni, musíme so Švédmi získať aspoň bod."

Jeff Blashill, tréner USA: "Zápas nebol taký ľahký, ako hovorí výsledok. Nás podržal brankár Howard. Slováci sa snažili dostať na dostrel po góle na 1:2, potom sme im našťastie odskočili."

Brady Skjei, obranca USA: "V ďalšom zápase proti Rusku musíme lepšie pokrývať voľné priestory na ľade, i keď na tomto veľkom klzisku je to ťažké. Ruskí hráči sú nesmierne šikovní a ak im dáte čas, aby zakombinovali, dokážu to využiť."


Tabuľka:

1. USA 6 5 0 0 1 25:11 15*
2. Rusko 5 4 1 0 0 27:5 14
3. Švédsko 5 3 0 1 1 21:9 10
4. Lotyšsko 5 3 0 0 2 11:8 9
---------------------------------
5. Nemecko 6 2 1 1 2 16:20 9
6. Dánsko 5 0 2 0 3 9:18 4
7. Slovensko 6 0 1 2 3 10:24 4
8. Taliansko 6 0 0 1 5 6:30 1

*-istý postup do štvrťfinále
 
 
 

Vyberte región