Cíger: Kohút robil podraz za podrazom, mal som chuť odísť už pred MS

16.05.2017 Celý región

Kolín 16. mája (TASR) - Tréner slovenských hokejistov Zdeno Cíger nemá do budúcna podporu zväzu a vyjadrenia prezidenta SZĽH Martina Kohúta vníma ako podraz. Slováci dosiahli na MS v Kolíne najhoršie umiestnenie od postupu do A-kategórie, kormidelník národného tímu to pripisuje viacerým faktorom.

Rozlúčka s 81. majstrovstvami sveta napokon nebola trpká, Slováci boli Švédom dôstojným súperom. "Môžeme si otvorene povedať, že by sa nám hralo ťažšie, keby sme museli proti Švédom bodovať. Bolo vidieť, že chalani boli uvoľnenejší. Toto sa v hokeji stáva. Keď sa hráči uvoľnia, tak hrajú oveľa lepšie. Ale my musíme pracovať na tom, aby sme zlepšili individuálne činnosti už od mládežníckeho hokeja. Najmä hru v rýchlosti na malom priestore alebo samostatné nájazdy," uviedol po zápase Cíger, ktorý dal počas duelu po prvý raz šancu v bránke Jaroslavovi Janusovi: "Klobúk dolu pred ním. Nesklamal, išla z neho istota." Janus čakal na svoju príležitosť už skôr, najmä po oznámení, že Ján Laco má zdravotný problém. "Veď my sme preto brali všetkých troch brankárov. Ale nerátali sme s tým, že sa Jano Laco zraní. Každý je potom chytrý, že sme mohli urobiť toto a tamto. Mali sme trénera brankárov, ktorý s nimi komunikoval. Verte mi, že to nie je jednoduché naskočiť do turnaja. Ale oni sa dohadovali aj medzi sebou, bola to kolektívna hra. Julo mal toho potom už dosť, ale napriek tomu chytal dobre. Možno jeden gól zo zápasu s USA ide na jeho vrub. Jaro Janus nemal také zaťaženie, mali sme veľa zápasov a nebol čas. Ale proti Švédom zachytal dobre, klobúk dolu pred ním," dodal Cíger.

Komplexné hodnotenie reprezentačného trénera príde na rad až po návrate na Slovensko, Cíger nechcel šiť horúcou ihlou. "V tejto chvíli nechcem hodnotiť nejaké veci, po návrate na Slovensko si k tomu môžeme sadnúť. Veľa vecí bolo zlých, za dva roky, čo som zažil pri slovenskom hokeji, to bola katastrofa. Určite otvorím veľa tém. Ja sa chalanom ani nečudujem, že tak hrali. Už pred MS sme boli podľa niekoho odovzdané mužstvo, potom sa ťažko hrá. Realita je taká, že niektorí hráči vyhrajú titul v lige a potom prídu na MS a vidia, že to je niečo úplne iné. A ešte keď sa na nás nakladá, tak je ťažké od nich niečo dostať navyše." Cíger mal už dlhší čas nutkanie odísť z postu hlavného trénera, napokon si to však rozmyslel. "Ja nikdy nič neľutujem. Robím hokej odmalička, vyrástol som na štadióne. Mrzí ma, že niektorí ľudia mi vedome znechucovali prácu. To je na tom najhoršie, že človek to vie a aj tak ide do toho. Ja poviem pravdu, že by som odišiel aj skôr, ale kvôli chalanom som to neurobil. Neznášam, keď niekto povie dopredu mne aj generálnemu manažérovi, že s vami už nepočítam, možno, keď získate medailu. Veď to sú smiešne veci. Ja nie som som človek, ktorý odchádza z boja. Urobil som, čo som mal," vyjadril sa tréner k vyjadreniu prezidenta SZĽH Martina Kohúta, ktorý povedal, že Cígera so Švehlom už nepodporí. "Zlom bol už počas sezóny. Jeden rok je bojkot, potom sabotáž. Veď chalani to cítia. To je neskutočné, čo sme si zažili. Čo sa týka cestovania a ostatných vecí. A potom niekto povie, že vás už nechce. Veď ako máme pracovať? Toto je naša mentalita, hľadať problém," hneval sa Cíger.

Štyridsaťsedemročný tréner sa v prvom roku vo svojej funkcii musel vyrovnať s bojkotom hráčov. Tentokrát hovorí o sabotovaní. "Ja neviem, kto to urobil. Ale počul som všeličo. Niektorí ľudia si ani neuvedomujú, čo hovoria. Ja beriem plnú zodpovednosť za mužstvo na MS, ale nebudem ju brať donekonečna za to, čo sme zanedbali. Ja robím šesť rokov s mládežou a veľa ľudí si myslí, že som reprezentáciu zobral kvôli peniazom. Veď mali povedať, že ma nechcú. Mohol som byť doma s rodinou a nemuselo sa to dostať do takéhoto stavu." Za neštandardnú považuje aj komunikáciu s Martinom Kohútom, ktorý bol pár dní aj v dejisku MS. "Ja som sa s ním nechcel baviť a bolo dobré, že nebol pri mne. S takým človekom sa ani nechcem stretnúť. Robí podraz za podrazom." Realizačný tím bol nespokojný so škrtmi, ktoré prišli už počas prípravy. "Hráči si možno povedia svoje. Ja opakujem, že beriem zodpovednosť na seba, ale niektoré veci nemôžu fungovať tak ako fungujú. Nemôžeme pred MS šetriť na hokejkách, korčuliach, pitnom režime či doplnkovej výžive. Vymeníme päť ľudí, ktorí toto robili. Veď to sú ťažké veci a nie každý dokáže v tomto strese pracovať. K tomu sa pridružila neochota reprezentovať. Hráči toto cítia, sú mladí," uviedol Cíger.

Napriek neúspechu na šampionáte však tréner vidí pozitíva. "Každý robil svoju prácu v rámci možností. Zigo, Matoušek, neskôr aj Skalický. Ale uvedomte si koľko mladých dostalo šancu od minulého roku a práve vďaka tomu si mohli zahrať na svetovom šampionáte. Len takto získajú skúsenosti. My iných hráčov už nebudeme mať a keď chcem myslieť do budúcna, musíme s nimi robiť," vyjadril sa na adresu nováčikov a dodal: "My sme si dali nejaký cieľ. S Robom Švehlom sme si povedali, že budeme hrať kvôli budúcnosti slovenského hokeja s mladšími hráčmi. Ja nemám problém s Hossom či Chárom, ale už majú svoje odohraté. Ale keď chceme niečo robiť, musíme dať šancu mladým."

Budúcnosť Cígera na striedačke je v tejto chvíli neistá. Jednu istotu však má. "Ja mám rád hokej a robím všetko pre to, aby som mu pomohol," uzavrel Zdeno Cíger.
 

Vyberte región