Pred 66 rokmi odišiel zo Slovenska prvý transport so židovskými občanmi

25.03.2008 Poprad

Poprad 25. marca (TASR) - Pred 66 rokmi - 25. marca 1942 odišiel z popradskej železničnej stanice prvý transport so židovskými občanmi zo Slovenska do koncentračných táborov.
Vlak s tisíckou slobodných žien a dievčat z východného Slovenska smeroval z Popradu do Auschwitzu (Osvienčim) v Poľsku.
Podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič vo vyhlásení k smutnému výročiu pripomenul, že tento deň bol začiatkom reťaze deportácií, ktoré v čase od marca do októbra 1942 znamenali vyvezenie takmer 58 tisíc slovenských židov do koncentračných táborov Osvienčim, Sobibor a Treblinka. Drvivá väčšina z nich sa domov už nikdy nevrátila.
Pri pamätnej tabuli na železničnej stanici v Poprade sa o 20.20 hod. , teda v čase, kedy pred 66 rokmi odchádzal do tábora smrti prvý transport, bude konať pietna spomienka. Na jednej strane je prejavom úcty k obetiam, ale tiež silným mementom pre súčasné a budúce generácie.
Čaplovič je presvedčený, že kľúčom k zamedzeniu podobných tragédií je pozorné vnímanie varovania v podobe nespočetných obetí holokaustu, ale tiež svedectiev tých, ktorí ho prežili. Tragické udalosti treba pripomínať najmä mladej generácii v rámci systematickej výchovy a vzdelávania.
Riaditeľ Múzea židovskej kultúry SNM Pavol Mešťan vyzdvihol, že pietnu spomienku iniciovali mladí stredoškoláci z Popradu.
Múzeum v spolupráci s Tatranskou galériou (TG) v Poprade a mestom Poprad pripravuje aj ďalšie podujatia. V priestoroch TG na Alžbetinej 30 slávnostne otvoria 3. apríla popoludní o 16.00 h výstavu fotografií Viery Kamenickej a Martina Korčoka nazvanú Izrael našimi očami. Výstava inštalovaná pri príležitosti 60. výročia vzniku štátu Izrael potrvá do 17. mája.
Pamiatku odvlečených židovských občanov zo Slovenska si uctia aj účastníci pamätného večera pod mottom Narodili sme sa do jedného sveta, jednej matke... , ktorý sa bude konať v nedeľu 6. apríla o 16.00 h v Dome kultúry v Poprade.
 

Vyberte región