Katolíci slávia sviatok Božieho tela, v uliciach sa konajú procesie

18.06.2017 Bratislava

Bratislava 18. júna (TASR) - Veriaci Katolíckej cirkvi dnes na mnohých miestach v Slovenskej republike i v zahraničí slávia sviatok Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi, známy aj pod názvom Božie telo (latinsky Corpus Christi). Je oslavou daru Eucharistie a úcty k Spasiteľovi prítomnému pod spôsobom chleba a vína vo Sviatosti Oltárnej.

Tento sviatok pripadá vždy na štvrtok po Svätej Trojici, v tomto roku to bolo 15. júna, slávi sa však aj v nasledujúcu nedeľu, kedy sa vo viacerých mestách či obciach Slovenska konajú sväté omše na verejnom priestranstve spojené s procesiami veriacich na čele s biskupmi a kňazmi v uliciach. Významným dňom je dnešný sviatok aj v Gréckokatolíckej cirkvi, kde si ho pripomínajú pod názvom Poklona tajomstvám tela a krvi Pána Ježiša Krista, ale má i názov Sviatok Najsvätejšej Eucharistie.

Tradícia procesií sprevádza sviatok Božie telo odpradávna. Tajomstvo Ježišovho tela a krvi, na ktoré sa pri každej omši premieňa chlieb a víno, veriaci v procesii na čele s duchovnými symbolicky oznamujú svetu nosením monštrancie s kúskom premeneného chleba ulicami dedín a miest. Postupne sa zastavujú pri štyroch oltároch symbolizujúcich štyri svetové strany. Deti na znak úcty a lásky k Bohu rozsypávajú lupene kvetov na cestu, veriaci zhromaždení v procesii spievajú nábožné piesne.

V Bratislave sa verejná oslava sviatku Božie telo začne dnes o 10.30 h, tak ako obvykle, na Primaciálnom námestí. Svätú omšu bude celebrovať bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. V homílii sa veriacim prihovorí bratislavský gréckokatolícky eparcha, biskup Mons. Peter Rusnák.

Na záver svätej omše sa uskutoční eucharistická procesia k farskému kostolu na Župnom námestí (Trojička).

Pri príležitosti slávnosti Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi bude dnes o 10.00 h celebrovať pontifikálnu svätú omšu aj nitriansky biskup Mons. Viliam Judák na Svätoplukovom námestí v Nitre. Po jej skončení bude nasledovať sprievod s Najsvätejšou Oltárnou sviatosťou cez Kupeckú ulicu ku kostolíku svätého Michala Na Vŕšku. Odtiaľ nitriansky biskup udelí prítomným i celému mestu eucharistické požehnanie.

Svätá omša a procesia k sviatku Božieho tela bude aj v Trnave a iných mestách Slovenska.
 

Vyberte región