V gréckokatolíckej cirkvi sa začal Petropavlovský pôst

19.06.2017 Bratislava

Bratislava 19. júna (TASR) - V gréckokatolíckej cirkvi je v tomto období Petropavlovský pôst, nazývaný tiež apoštolský pôst, Petrov pôst alebo letný pôst a jeho ľudový názov je Petrovka či Petrivka. Potrvá do sviatku svätých apoštolov Petra a Pavla, ktorý sa slávi 29. júna.

Pôst sa začína 12. júna po sviatku Všetkých svätých, ktorý je v gréckokatolíckej cirkvi v júnovom termíne, na rozdiel od rímskokatolíckej, západnej cirkvi, kde sa tento sviatok slávi 1. novembra. Tento pôst je starobylý, siaha do prvých storočí kresťanstva, sú o tom svedectvá už zo 4. storočia. Cirkev tak už oddávna pripravuje kresťanov modlitbami a pôstom na veľký sviatok svätých, slávnych a najvyšších apoštolov Petra a Pavla. Dodržiavanie pôstu v tomto období je však dobrovoľné.

Svätí apoštoli Peter a Pavol sú hlavnými patrónmi Bratislavskej gréckokatolíckej eparchie. V nasledujúci deň po sviatku sv. apoštolov Petra a Pavla, teda 30. júna, gréckokatolícki veriaci slávia Zbor všetkých dvanástich apoštolov.

Petropavlovský pôst je v gréckokatolíckej cirkvi tretím pôstom čo sa týka jeho dôležitosti - po 40-dňovom pôste pred Narodením Pána nazývaným Filipovka (november, december) a po veľkom pôste Svätá Štyridsiatnica pred Paschou čiže Veľkou nocou (marec, apríl).

Petropavlovský pôst má každý rok iné trvanie. Môže trvať dlhšie alebo kratšie a jeho dĺžka závisí od dátumu Paschy. Ak Pascha pripadne na skorší dátum, napríklad v marci, Petrovka je dlhšia, ale keď je Pascha neskôr ako v tomto roku, je Petropavlovský pôst kratší.

Informácie poskytol hovorca Bratislavskej gréckokatolíckej eparchie Stanislav Gábor.
 

Vyberte región