Mesto dostalo medailu Chatama Sofera

02.04.2008 Poprad

Poprad 2. apríla (TASR) - Medailu Chatama Sofera odovzdal dnes riaditeľ SNM - Múzea židovskej kultúry v Bratislave profesor Pavol Mešťan mestu Poprad.
Obyvatelia podtatranského sídla si každoročne 25. marca s úctou pripomínajú odchod prvého transportu so židovskými občanmi zo Slovenska do koncentračného tábora v Auschwitzi (Osvienčim) v Poľsku.
\"Múzeum udeľuje medailu rabína Chatama Sofera od svojho vzniku ako uznanie za pomoc osobnostiam a inštitúciám pri riešení problémov a tiež ako prejav vďaky za spoluprácu pri organizovaní spomienkových podujatí, \" priblížil Mešťan.
Na dnešnej tlačovej besede riaditeľ múzea informoval aj o ďalších podujatiach v rámci Dní židovskej kultúry v Poprade. V priestoroch Tatranskej galérie otvoria vo štvrtok 3. apríla o 16.00 h výstavu fotografií Viery Kamenickej a Martina Korčoka nazvanú Izrael našimi očami. Inštalovali ju pri príležitosti 60. výročia vzniku štátu Izrael a potrvá do 17. mája.
Pamiatku odvlečených židovských občanov zo Slovenska si uctia aj účastníci pamätného večera pod mottom \"Narodili sme sa do jedného sveta, jednej matke... \", ktorý sa bude konať v nedeľu 6. apríla o 16.00 h v Dome kultúry v Poprade.
Záštitu nad tohtoročnými Dňami židovskej kultúry v Poprade prevzal predseda vlády SR Robert Fico.
Mešťan pripomenul, že aj v tomto roku navštívi Osvienčim jedna trieda popradských stredoškolákov. Zdôraznil, že v rámci objektívneho poznania histórie by mali navštíviť Osvienčim všetci stredoškoláci. Odmietol názor, že pre mladých ľudí je to traumatizujúci zážitok. \"Pre mňa osobne je traumatizujúce popieranie a zľahčovanie holokaustu. Ani najlepší pedagóg či lektor nedokáže priblížiť holokaust tak, ako osobná návšteva koncentračného tábora\".
 

Vyberte región