Z NÚSCH odchádzajú špičkoví zdravotníci, podľa Druckera nejde o náhodu

25.08.2017 Bratislava

Bratislava 25. augusta (TASR) – V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave podalo výpoveď 11 zdravotníkov. Sú medzi nimi špičkoví lekári aj sestry z oblasti intervenčnej rádiológie a diagnostiky.

Výpovede sú platné k 1. novembru tohto roka, "tento tím" by sa mal presunúť do súkromného centra Medissimo spadajúceho pod finančnú skupinu Penta. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), "ktorý to započul". Penta tieto tvrdenia odmietla.

"Nepovažujem to za náhodu, budem konať personálne," uviedol Drucker. Takúto situáciu označil za zlyhanie zo strany NÚSCH. "Budem zisťovať, prečo k takejto situácii došlo," uviedol Drucker s tým, že sa to bude pýtať manažmentu nemocnice.

"Ani jeden zo zdravotníkov neprechádza do spoločnosti ProCare alebo do inej spoločnosti patriacej pod skupinu Penta Investments. Spoločnosť CINRE, ktorú zastupoval jeden z doktorov, ktorí dali výpovede (Ivan Vulev), nás oslovila pri hľadaní vhodných priestorov na dlhodobý komerčný prenájom," povedal pre TASR Tomáš Kráľ, hovorca siete nemocníc Svet zdravia, ktoré spadajú pod Pentu. Nemocnica s poliklinikou Medissimo podľa neho takýmito priestormi disponovala. "So CINRE sme sa dohodli na nájomnom vzťahu, no okrem toho naša skupina nie je nijako spojená s aktivitami CINRE a jej predstaviteľmi," dodal Kráľ.

Drucker má informácie, že zdravotníci v NÚSCH nemali byť spokojní s technickým vybavením v ústave. "Počul som tiež, že neboli spokojní s tým, že štát nedokáže zabezpečiť špičkovú zdravotnú starostlivosť." Ku mzdám týchto pracovníkov sa Drucker nechcel vyjadrovať, nevie, koľko zarábali.

"Netvrdím, že tam neboli problémy, ale aby to vyústilo až do takejto situácie..., to je priveľa," uviedol. Drucker podľa svojich slov nedovolí, aby odchod zdravotníkov pocítil pacient. "Lebo ide o špičkové pracovisko, budem to prešetrovať," povedal. Chce podniknúť opatrenia, aby k takejto situácii do budúcnosti nedošlo.

Drucker sa chce bližšie pozrieť na to, do akej miery boli hromadné výpovede koordinované. „NÚSCH je naša jednotka a ja urobím všetko pre to, aby som zabezpečil záujmy tohto ústavu,“ zdôraznil Drucker.

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave hľadá náhradu za odchádzajúcich lekárov. Výpovede podalo k 1. novembru deväť ľudí. Uvádza to NÚSCH v písomnom stanovisku.
MUDr. Ivan Vulev (vpravo) počas operácie. Ilustračná snímka.


Lekári o odchode neinformovali včas, odchádzajú z dôležitého oddelenia

O rozviazanie pracovného pomeru požiadalo sedem lekárov vrátane primára oddelenia diagnostickej a intervenčnej rádiológie Ivana Vuleva, jeden lekár na oddelení kardiológie a angiológie a neurológ. Vulev je aktuálne zapísaný v Obchodnom registri ako člen Predstavenstva NÚSCH, zo sekretariátu generálneho riaditeľa národného ústavu však odpísali, že už ním nie je. Vulev sa mal vzdať tejto funkcie 26. júna na valnom zhromaždení, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva.

Oddelenie diagnostickej a intervenčnej rádiológie je jedno z najdôležitejších pracovísk NÚSCH. "Odchádzajúci personál nám nedal o svojich zámeroch vedieť v dostatočnom časovom predstihu, oficiálne ani neuviedol dôvody výpovede," povedala hovorkyňa národného ústavu Dobroslava Krajačičová. NÚSCH má podľa nej informácie, že za ich odchodom môže byť vidina lepšieho finančného ohodnotenia či prísľub práce v nových priestoroch s modernou rádiologickou technikou.

NÚSCH priznal, že nemá kompletné vybavenie v rámci programu starostlivosti o pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou v hyperakútnom štádiu.
 

Vyberte región