V rušňovom depe v Humennom prezentovali novinky i historické vagóny

02.09.2017 Humenné

Humenné 2. septembra (TASR) – Návštevníci rušňového depa v Humennom mali dnes možnosť opäť vidieť historické stroje i úplné novinky, ktoré premávajú na železničných tratiach. Konal sa tu už piaty ročník podujatia Deň železnice.

Návštevníci si mohli pozrieť novinky Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) v podobe moderného klimatizovaného ležadlového vozňa, ktorého súčasťou je oddiel prispôsobený na prepravu imobilných cestujúcich. "Oddnes bude nasadzovaný na nočnú linku Humenné – Bratislava a späť," uviedol pre TASR Dominik Drevický zo ZSSK, ktorý je tiež predsedom Podvihorlatského železničného spolku. Zároveň predstavili novú motorovú jednotku radu 813, ktorá mala v minulom mesiaci premiéru na tratiach v okolí Zvolena, ale aj elektrickú lokomotívu, svojho času najrýchlejšiu v Československu. "Gorila, prezývaná Hugo, doteraz premáva," doplnil.

Podvihorlatský železničný spolok, ktorý sa venuje obnove historických strojov, na dnešnom podujatí predviedol podľa Drevického tradičné lákadlá. Ide o hollywoodsky dieselový rušeň Sergej, Stakčínsku strelu, ale aj novinku v podobe parného rušňa, ktorý prezývajú Ventilovka. Ten je známy z vojnového filmu "Deň, ktorý neumrie", v ktorom si zahral Štefan Kvietik. "Dnes ho slávnostne poklepeme a týmto vlastne spustíme jeho záchranu a obnovu," ozrejmil.

Ráno zároveň vypravili tzv. nostalgické vlaky do Sniny a Medzilaboriec. Od hlavnej stanice išli súbežne až po zastávku Humenné mesto. "V tomto roku máme jednu špecialitu. S parným vlakom z Medzilaboriec príde aj dosť veľká skupina Poliakov," uviedol Drevický s tým, že sa tam priviezli tzv. dovolenkovým spojom, ktorý počas prázdnin premával z poľských miest Sanok a Rzeszów. Spojenie obnovili po niekoľkých rokoch.

Drevický je s priebehom podujatia spokojný, každý rok sa tešia čoraz väčšiemu záujmu zo strany ľudí. "Vyšlo nám počasie, čo je jeden z najväčších predpokladov vydarenej akcie na otvorenom priestranstve," uzavrel.
 

Vyberte región