Štefan Bubán vystavuje obrazy v Galérii Átrium

24.04.2008 Prešov

Prešov 24. apríla (TASR) - V prešovskej galérii Átrium dnes otvorili výstavu svetoznámeho maliara Štefana Bubána. Štyridsať zväčša veľkoplošných obrazov je výberom diel z obdobia posledných 20 rokov a pozrieť si ich ...
\"Ide o Bubánove obdobie, v ktorom sa intenzívne venuje abstrakcii, do ktorej vniesol mnoho tvorivých podnetov. Na vystavovaných plátnach možno postrehnúť niekoľko vývojových etáp umelca, zastúpenie tu majú jeho expresívne, geometrické i lyrické obdobie, ktoré sa vzájomne prelínajú, \" uviedol pre TASR kurátor výstavy Juraj Žadanský. Bubán súčasne s prešovskou výstavou pripravuje aj obrazy na Výstavu národov do Bruselu, kde bude reprezentovať Slovensko.
Štefan Bubán sa narodil 29. júla 1932 v Pavlovciach nad Uhom v okrese Trebišov. Po absolvovaní Vyššej školy pedagogickej v Prešove začal učiť na Jedenásťročnej strednej škole v Trebišove, ale stále túžil získať univerzitné vzdelanie. Popri zamestnaní vyštudoval kombináciu výtvarná výchova – ruština na Univerzite Komenského v Bratislave. V 60. rokoch sa krátko venoval abstrakcii, no zmena politických pomerov prerušila jeho tvorivé možnosti, orientované predovšetkým na Západ. Preorientoval sa na krajinársku tvorbu. V polovici 80. rokov opúšťa figurálnu tvorbu a intenzívnejšie sa začína venovať abstrakcii. Bubán vystavoval v Izraeli, na Kube, v Egypte, na Cypre, vo Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku, Belgicku, Švajčiarsku, Taliansku, Rakúsku, Maďarsku, Bulharsku, Srbsku, Poľsku, ČR. Je držiteľom mnohých svetových ocenení a členom asociácií parížskych a talianskych umelcov.
 

Vyberte región