V múzeu vystavujú starožitný nábytok

25.04.2008 Celý región

Hanušovce nad Topľou 25. apríla (TASR) - Prezentácia starožitného nábytku a doplnkov interiérového vybavenia obydlí v minulých storočiach je cieľom výstavy, ktorú sprístupnili v priestoroch barokového kaštieľa vo ...
\"Pri jej príprave sme siahli do našich depozitov, ktoré ešte neboli predstavené návštevníkom, \" uviedol dnes pre TASR Peter Šafranko z VM. Dodal, že samotné sídlo múzea - barokový kaštieľ, ale aj iné objekty prišli najmä v čase druhej svetovej vojny o svoje pôvodné interiérové zariadenie. Snahou múzea bolo aj stále je dopĺňať objekt o dobové zariadenia.
Zberateľskou činnosťou počas 30 rokov sa vedeniu múzea podarilo získať rozličné kusy starožitného nábytku - komody, príborníky, vitrínky, skrine a pod. Tie možno zaradiť do obdobia 19. a 20. storočia. Najstaršie kusy pochádzajú z roku 1800 až 1930. Najväčší počet zbierok patrí do obdobia secesie (1895 až 1915) alebo tesne pred a po tomto štýle. Niektoré exponáty pochádzajú z prvej polovice 19. storočia - pseudorokoka.
Vo VM v Hanušovciach môže návštevník obdivovať aj starožitné nástenné hodiny, hudobné nástroje, ale aj reprodukcie plagátovej tvorby secesného českého maliara a grafika Alfonsa Muchu. Výstava potrvá do 22. júna.
 

Vyberte región