Židovskí veriaci začnú dnes sláviť Sviatok stánkov

04.10.2017 Celý región

Jeruzalem 4. októbra (TASR) - Židovskí veriaci začnú dnes po západe slnka sláviť Sukot, sviatok stánkov. Podľa hebrejského kalendára pripadá na 15. deň mesiaca tišri, v občianskom kalendári na 5. októbra.

Sviatok stánkov (Sukot), má dva významy. Je to poľnohospodársky sviatok, ktorý pripadá na čas zbierania úrody. Jeho druhý význam má korene v histórii a pripomína putovanie izraelského národa na púšti.

Ťažiskom sviatku Sukot sú prvé dva dni, i keď sviatočné obdobie trvá až sedem dní. Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike (UZZNO) to na svojej webovej stránke vysvetľuje nasledovne: "Tento sviatok má dva významy. Pripadá na jesenný čas, čas zbierania úrody na poliach a čas vinobrania, je teda poľnohospodárskym sviatkom. Druhý význam sviatku má korene v histórii a pripomína nám putovanie izraelského národa na púšti po odchode z Egypta."

Štyri dni pred Sukotom oslavovali židovskí veriaci sviatok Jom kippur (Deň zmierenia). Tesne na sedemdňový Sukot nadväzujú ďalšie dva sviatky: Šmini Aceret a Simchat Tóra. Sviatočná modlitba na prvý z týchto sviatkov obsahuje prosbu o dážď a vyjadruje túžbu po požehnanom roku. Simchat Tóra je sviatok ukončenia a zároveň otvorenia celoročného cyklu čítania Tóry, čiže piatich kníh Mojžišových.
 

Vyberte región