Slováci pred zavedením eura vkladajú do bánk miliardy korún

12.05.2008 Celý región

V prvom štvrťroku 2008 vzrástol objem vkladov obyvateľov v bankách na Slovensku takmer o 14 miliárd korún (zdroj: NBS).
Najväčší objem nových vkladov priniesli klienti do Slovenskej sporiteľne. Od začiatku roka presiahol nárast objemu vkladov najväčšej slovenskej banky 7,2 miliárd korún, čo predstavuje viac ako polovicu celkového prírastku objemu vkladov na slovenskom trhu. V marci sa podarilo Slovenskej sporiteľni získať takmer tri štvrtiny nových vkladov na Slovensku. Slovenská sporiteľňa odporúča klientom, aby vložili prebytočnú hotovosť do banky, uľahčí im to prevod korún na euro.

Najviac peňazí, takmer 11 miliárd korún, vložili obyvatelia Slovenska v prvom štvrťroku 2008 do termínovaných vkladov a štruktúrovaných produktov (zdroj: NBS). Do termínovaných a zaistených vkladov Slovenskej sporiteľne smerovalo 56 % z tohto objemu, celkovo viac ako 6 miliárd korún.

„Klienti si začínajú uvedomovať, že pred zavedením eura je najlepšie vložiť prebytočnú hotovosť v slovenských korunách na účty a do bankových vkladov. Slovenské koruny im banky automaticky prevedú na eurá. Hneď od januára 2009 si vďaka tomu budú môcť klienti pohodlne vyberať eurá z bankomatu alebo platiť za nákupy tovaru a služieb kartou. Výhodné je využívať aj ročné termínované vklady v korunách, “ hovorí Regina Ovesny-Straka, predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka Slovenskej sporiteľne.

Termínované vklady Slovenskej sporiteľne s ročnou viazanosťou v korunách aj eurách sa od 1. februára úročia rovnakou úrokovou sadzbou. Pre klientov, ktorí zarábajú v korunách, je aj naďalej výhodnejšie využívať korunové vklady. Banky ich automaticky po prechode na novú menu premenia na eurové. Ďalší vývoj úrokových sadzieb vkladových produktov bude závisieť od úrokových sadzieb Národnej banky Slovenska (resp. Európskej centrálnej banky) a cien peňazí na slovenskom peňažnom trhu.

Slovenská sporiteľňa je s 2,5 miliónom klientov najväčšou komerčnou bankou na Slovensku. V roku 2007 získala ocenenie Najlepšia banka na Slovensku od Global Finance. V roku 2006 ocenenie časopisu Euromoney Najlepšia banka na Slovensku. Podľa odborného týždenníka Trend je najúspešnejšia banka na Slovensku v roku 2006. Jediným akcionárom Slovenskej sporiteľne je rakúska Erste Bank Group. Slovenská sporiteľňa má dlhodobo vedúce postavenie v oblasti celkových aktív, úverov, vkladov klientov, v počte obchodných miest a bankomatov. Komplexné bankové služby poskytuje v 271 obchodných miestach a desiatich obchodných centrách vo všetkých regiónoch Slovenska.
 

Vyberte región