Palác Lubomírskych čaká rekonštrukcia i veľké sťahovanie

26.10.2017 Stará Ľubovňa

Stará Ľubovňa 26. októbra (TASR) – Palác Lubomírskych na hrade Ľubovňa čaká rekonštrukcia i veľké sťahovanie. Vedenie Ľubovnianskeho múzea na tlačovej konferencii informovalo, že barokový palác z roku 1642, ktorý bol luxusným rezidenčným sídlom s prvkami talianskej i francúzskej školy, by mal prejsť obnovou vo viacerých sférach.

„Pôjde o výmenu okien, dverí a reštaurátorské práce na historických omietkach v interiéri v samotnom objekte paláca. Okrem toho sa obnoví nádvorie na prízemí i na poschodí, rekonštrukciou prejde aj exteriérová pivnica, kanalizácia a drenáž,“ vymenoval riaditeľ múzea Dalibor Mikulík s tým, že práve tento palác bol ako prvý v areáli hradu sprístupnený verejnosti, v roku 1966 tu umiestnili prvú hradnú expozíciu. V súčasnosti sa tu nachádza expozícia dobového bývania a nachádzajú sa tu podľa riaditeľa tie najkrajšie artefakty z hradu. „Pre mňa osobne je najvzácnejší obraz Spravodlivý súd z konca 17. storočia, ktorý sa vzťahuje k Starej Ľubovni, ale aj strieborné príbory, portréty Márie Terézie, Jozefa II. a portréty, ktoré sa nám podarilo získať z Luxemburgu,“ upozornil Mikulík.

Ide o prvú etapu obnovy projektu, ktorý sa bude realizovať na základe rozsiahlych výskumov z rokov 2011 až 2016. Tie okrem iného odhalili historické fasády a dekoračné maľby, tiež okenné a dverové otvory i pôvodné architektonické prvky z počiatkov výstavby paláca. „Získali sme tak predstavu, do akej podoby barokovo-klasicistického by sa mal palác po rekonštrukcii vrátiť,“ dodal Mikulík s tým, že obnova bude trvať dva roky, hrad však bude aj počas prác sprístupnený turizmu. Palác bol niekoľkokrát prestavaný, v 50. rokoch minulého storočia tu bola dokonca politická škola.

Na spomínané práce pridelil finančné prostriedky vo výške takmer 1,14 milióna eur Prešovský samosprávny kraj (PSK). Celkové náklady na obnovu celého paláca sa vyšplhajú na 1,7 milióna eur, zvyšok prostriedkov bude použitých v druhej etape a týkať sa budú predovšetkým strechy. „Ide sa rekonštruovať posledný objekt v areáli hradu, po tejto poslednej veľkej obnove by už mal byť celý hotový,“ doplnila vedúca odboru kultúry PSK Veronika Fitzeková. Ľubovniansky hrad je podľa nej vlajkovou loďou PSK z pohľadu kultúry i turizmu, ročne ho navštívi okolo 190.000 návštevníkov.

Zbierky vystavené v útrobách paláca sa už presúvajú do depozitárov múzea, kde nájdu svoje dočasné umiestnenie. Veľké hradné sťahovanie čaká viac ako 2000 vzácnych historických predmetov nevyčísliteľnej hodnoty. Mnohé z nich opustia palác po viac ako 60 rokoch. Deinštalácia, balenie a transport budú realizované pod dohľadom odborných kurátorov a vedenia múzea. „Máme presný zoznam zbierkových predmetov, je tu okolo 750 kolekcií. V dolných priestoroch sú remeselné náradia, tu v horných priestoroch je skôr nábytok, porcelán, obrazy, ale aj toaletné potreby či dokumenty,“ priblížila práce archivárka Ľubovnianskeho múzea Františka Marcinová.
 

Vyberte región