SaS: R. Fico prehral voľby a ukazuje trápne grafy, ale fakty nezakryje

10.11.2017 Bratislava

Bratislava 10. novembra (TASR) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) prehral voľby do vyšších územných celkov a ukazuje trápne grafy, ale fakty nezakryje. Na margo piatkového vyhlásenia Fica k výsledkom volieb do VÚC to uviedla opozičná SaS.

"Smer mal po minulých voľbách šesť županov, teraz má dvoch županov. Opozícia mala po minulých voľbách jedného župana, teraz má piatich županov. Kandidáti na županov na hlasovacom lístku s podporou Smeru získali 284.560 hlasov. Kandidáti na županov s podporou spojenej demokratickej opozície získali 357.409 hlasov, teda o vyše 72.000 viac ako kandidáti Smeru," argumentuje SaS.

Demokratická pravicová alternatíva sa podľa opozičnej strany dokázala spojiť a do týchto volieb išla spolu, aj čo sa týka poslancov, a Smer-SD porazila. SaS tvrdí, že Smer-SD získal 88 poslancov, strany demokratickej pravicovej alternatívy 105 poslancov.

Predseda Smeru-SD a premiér Robert Fico vyhlásil na piatkovom brífingu, že by chcel pre stranu viac županov a krajských poslancov, ale taký je väčšinový systém a nedá sa s tým nič robiť. Smer-SD podľa neho aj po minulotýždňových voľbách zostáva naďalej rozhodujúcou politickou silou. Fico poukázal na skutočnosť, že Smer-SD získal 88 krajských poslancov, čo je suverénne najviac spomedzi všetkých strán. "Chcem teda vedieť, ako môže byť fiasko pre stranu, ak získa najviac poslancov? Samozrejme, že by som chcel viac, ale trendy z hľadiska nástupu nezávislých kandidátov sú silné," tvrdí. Premiér poznamenal, že napr. SaS získala len 3,6 percenta poslancov, OĽaNO okolo päť percent. "Môžete to interpretovať, ako chcete. Pýtam sa, či je debaklom, ak sme priamo zvolili dvoch županov za Smer-SD a podporili sme jedného v Banskej Bystrici? Jasné, že by som chcel viac, ale taký je väčšinový systém," zopakoval.

Na margo personálnych zmien v strane avizoval, že sa o tom bude hovoriť na decembrovom sneme v Martine. "Ale nemám dôvod vyvodzovať zodpovednosť voči žiadnemu podpredsedovi strany," uistil.
 

Vyberte región