Do kín mieri dokument Víta Klusáka Svet podľa Daliborka

14.11.2017 Bratislava

Bratislava 14. novembra (TASR) - Po uvedení na MFF Karlove Vary a českej distribúcii mieri do slovenských kín dokumentárny film Víta Klusáka Svet podľa Daliborka. Snímka s podtitulom Portrét nežného neonacistu zobrazuje autentického českého muža z Prostějova, ktorého štáb sledoval počas dvoch rokov (2015 - 2016). "Všetci od toho očakávali, že to bude sociologická štúdia rozkrývajúca súčasný český neonacizmus alebo jeho predstaviteľov. Ten film je skôr štúdiou krízy mužskosti, ktorá vyústi do niečo tak šialeného, že Dalibor začal vyhľadávať mužnú oporu v neonacizme," povedal pre TASR Klusák.

Dalibor K. (37) pracuje ako lakovač, natáča amatérske horory, skladá vulgárne piesne, maľuje a je neonacista. Blíži sa mu štyridsiatka, ale stále býva so svojou mamou Věrou (63). Neznáša svoju prácu, Rómov, Židov, utečencov, homosexuálov, Angelu Merkelovú a pavúkov. "Podľa mňa ho k náckovstvu doviedla kríza mužskosti, preto si myslím, že ten film je v prvom pláne o kríze mužskosti, nie o rasizme," prízvukuje režisér, ktorý svojho filmového hrdinu objavil vďaka domácim videám na Youtube: "Natáčal sa v pračudesných situáciách. Napríklad podrezával svoju mamu kuchynským nožom a polieval ju kečupom alebo hlásal tie nacionalistické, kotlebovské pravdy. Zaujal ma ten stred potreby byť amatérskym filmárom v kombinácii s extrémnym pravicovým názorom."

Natáčanie dokumentu o živote obyčajného neonacistu s umeleckými ambíciami sa začalo vo chvíli, keď sa Daliborova matka zoznámila prostredníctvom sociálnej siete so Slovákom Vladimírom (47), ktorý rád hovorí, že by "z cigáňov urobil asfalt". Vladimír začal po čase s rodinou bývať a matkin nový vzťah rozpútal u Dalibora odhodlanie konečne si nájsť vážnu známosť. Film o osamelom mužovi, ktorý zasvätil svoj život nenávisti, klamstvu, Playstation a Facebooku, tým dostal skutočnú životnú dynamiku.

"Uviazli v stereotypoch, ich vzťah nie je zdravý. Matka sa k synovi správa, akoby mal 13 rokov. Dalibor za seba neprevzal vôbec žiadnu zodpovednosť, vo všetkom sa spolieha na matku," vysvetlil Klusák k filmu, ktorého ambíciou bolo "ukázať, z akého podhubia sa rodí novodobá vlna rasizmu a neznášanlivosti".

Klusák empaticky, nie však a priori kriticky, ukazuje svet domácnosti, životov ľudí, ktorí síce vzývajú Hitlera, ale zároveň upozorňuje na prameň ich nenávisti. "Sú to ich strachy, frustrácie, okrem iného strašidelné sociálne podmienky. Dalibor zarába 300 eur mesačne, ako môže s týmito peniazmi začať dôstojne žiť a založiť si rodinu?" pýta sa režisér filmu s hudbou slovenského skladateľa Vladimíra Godára. Snímku, pod ktorú sa podpísal i slovenský producent Peter Kerekes, momentálne uvádza MFF Bratislava. Svet podľa Daliborka uvidia aj diváci v Amsterdame na festivale dokumentárneho filmu IDFA. Od 23. novembra titul prináša do slovenskej kinodistribúcie Bontonfilm.
 
 
 

Vyberte región