Austrália postúpila na budúcoročný futbalový šampionát v Rusku

15.11.2017 Celý región

Sydney 15. novembra (TASR) - Austrálski futbaloví reprezentanti sa stali ďalšími účastníkmi majstrovstiev sveta 2018 v Rusku. V stredajšej odvete interkontinentálnej baráže zdolali v Sydney Honduras 3:1, čo im po bezgólovej remíze v prvom stretnutí stačilo na postup.

Domáci rozhodli o svojom postupe na ANZ Stadium v druhom polčase. Hrdinom "Socceroos" sa stal kapitán Mike Jedinak, ktorý zariadil triumf hetrikom. Prvý z troch gólov strelil v 54. minúte z priameho kopu, ďalšie dva pridal v 72. a 85. minúte z pokutových kopov. Hondurasu sa podarilo už iba znížiť, v štvrtej minúte nadstaveného času skorigoval stav útočník Alberto Elis.

Austrália sa do medzikontinentálnej baráže dostala z ázijskej časti kvalifikácie, Honduras do nej postúpil ako štvrtý tím zóny CONCACAF. Austrálčania sa na MS prebojovali štvrtýkrát v rade, celkovo to bude ich piata účasť na futbalovom mundiale (1974, 2006, 2010, 2014, 2018).

Interkontinentálna baráž MS, odveta

Austrália - Honduras 3:1 (0:0)

Góly: 54., 72. a 85. Jedinak (dva z 11 m) - 90.+4 Elis
/prvý zápas 0:0, Austrália postúpila na MS/

Posledná miestenka pre Peru alebo Nový Zéland

O poslednom postupujúcom sa rozhodovalo v noci na štvrtok, keď proti sebe v odvetnom stretnutí interkontinentálnej baráže nastúpilo Peru doma proti Novému Zélandu (prvý zápas 0:0).

Na mundiale sa predstaví 32 tímov, premiérovo si účasť na svetovom šampionáte vybojovali hráči Islandu a Panamy. Severania sa predstavia na MS 2018 ako najmenšia krajina v histórii.

Reprezentácie pred žrebom rozdelia do štyroch výkonnostných košov na základe umiestnenia v októbrovom rebríčku Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). V jednej skupine sa nemôžu ocitnúť dve krajiny z tej istej konfederácie. Výnimku tvorí iba Európa, ktorá môže mať v jednej skupine dvoch zástupcov. Žreb sa uskutoční 1. decembra v Moskve.

Nemecko sa bude usilovať obhájiť trofej ako prvý tím od Pelého Brazílie, "kanárikom" sa podarilo vyhrať šampionát v rokoch 1958 a 1962. Nemci neprehrali žiadny kvalifikačný zápas ani duel na vrcholnom podujatí od semifinále MS 2010, keď podľahli Španielsku.

V africkej časti kvalifikácie sa bezchybnou obranou prezentovalo Maroko, keď v ani jednom zo šiestich zápasov záverečnej fázy nedostalo gól. Suverénne si počínala v juhoamerickej kvalifikáciii Brazília, päťnásobný svetový šampión ju vyhral s 10-bodovým náskokom pred druhým Uruguajom. V ázijských kvalifikačných bojoch zaujal výbornými výkonmi Irán, ktorý v 18 dueloch nepocítil ani raz trpkosť prehry.

Slovenský národný tím si na záverečnom turnaji MS nezahrá, na účasť v baráži mu chýbal jediný bod.

Účastníci MS 2018:

Rusko (organizátor)
Európa (13): Francúzsko, Portugalsko, Nemecko, Srbsko, Poľsko, Anglicko, Španielsko, Belgicko, Island, Švajčiarsko, Chorvátsko, Švédsko, Dánsko
Afrika (5): Nigéria, Senegal, Egypt, Maroko, Tunisko
Južná Amerika (4): Brazília, Uruguaj, Argentína, Kolumbia
Ázia (5): Irán, Kórejská republika, Japonsko, Saudská Arábia, Austrália
Severná a Stredná Amerika a Karibik (3): Mexiko, Kostarika, Panama

Nasadenie do košov pred žrebom MS:

1. kôš - Rusko, Nemecko, Brazília, Portugalsko, Argentína, Belgicko, Poľsko, Francúzsko
2. kôš - Španielsko, Švajčiarsko, Anglicko, Kolumbia, Mexiko, Uruguaj, Chorvátsko, Peru/Dánsko
3. kôš - Island, Kostarika, Švédsko, Tunisko, Egypt, Senegal, Irán, Dánsko/Srbsko
4. kôš - Nigéria, Japonsko, Maroko, Panama, Južná Kórea, Saudská Arábia, Austrália, Srbsko/Nový Zéland
 

Vyberte región