Kandidatúru mesta na titul EHMK 2013 chcú podporiť výstavou fotografií

27.05.2008 Prešov

Prešov 27. mája (TASR) – Kandidatúru Prešova na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 (EHMK 2013) má v júni podporiť aj fotografické podujatie Jeden deň v živote Prešova.
Autor projektu Jozef Mačo sa nechal inšpirovať fotografickými kronikami amerických miest, ktoré vznikli ako mozaiky snímok zo života týchto miest nafotených počas jedného dňa amatérskymi a profesionálnymi fotografmi. \"V rámci tohto projektu budú fotografi zachytávať momentky bežného života v Prešove od 12. hodiny 6. júna do poludnia nasledujúceho dňa. Fotografie sa budú zhromažďovať do 13. júna v elektronickej podobe na internetovej adrese 1denpresov@gmail.com, \" uviedol pre TASR Mačo. Výsledkom projektu bude výstava približne 120 zväčšenín fotografií v centre mesta a vydanie farebnej publikácie, ktorá bude zostavená z týchto záberov. Výber uskutoční päťčlenná porota zložená z prešovských fotografov a grafikov.
Titul EHMK 2013 môže získať jedno francúzske a jedno slovenské mesto. Prešov postúpil do druhého kola súťaže o titul spolu s mestami Košice, Nitra a Martin. \"Záverečný kandidátsky profil mesta musíme odovzdať na Ministerstvo kultúry SR do 11. júla. V priebehu augusta navštívia mesto Prešov štyria členovia hodnotiacej komisie, aby posúdili možnosti mesta zvládnuť tento náročný projekt. Komisia na svojom zasadnutí 9. septembra rozhodne o tom, ktoré mesto získa tento titul, \" uviedla dnes pre TASR manažérka projektu Prešov EHMK 2013 Anna Mišinová.
Hodnotiacu komisiu tvorí šesť slovenských a sedem zahraničných odborníkov z oblasti kultúry, histórie a regionálneho rozvoja. Predsedom komisie je sir Bob Scott z Veľkej Británie, ktorý viedol kampaň súčasného držiteľa titulu EHMK 2008 mesta Liverpool. Scott bol jedným z popredných predstaviteľov tímu, ktorý pripravoval úspešnú kandidatúru mesta Londýn na letné olympijské hry v roku 2012.
 

Vyberte región