D. Trump uzná v stredu Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela

06.12.2017 Celý región

Washington 6. decembra (TASR) - Americký prezident Donald Trump uzná v stredu Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela a dá pokyn ministerstvu zahraničných vecí, aby začalo niekoľkoročný proces presťahovania veľvyslanectva USA z Tel Avivu do Jeruzalema. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vysokopostavených predstaviteľov americkej administratívy.

Tí uviedli, že uznanie Jeruzalema ako izraelského hlavného mesta bude skôr potvrdením "historickej a súčasnej reality" ako politickým vyhlásením. Poznamenali, že takmer všetky izraelské vládne úrady a parlament sú v Jeruzaleme, a nie v Tel Avive, kde USA a ďalšie krajiny majú veľvyslanectvá.

Presťahovanie ambasády, ktoré Trump sľúbil v predvolebnej kampani, sa neudeje okamžite, uviedli predstavitelia, ktorí hovorili s novinármi pod podmienkou anonymity, pretože nie sú oprávnení verejne hovoriť o Trumpovom oznámení pred tým, ako sa udeje. Malo by k nemu dôjsť o 19.00 SEČ, uvádza agentúra DPA.

Šéf Bieleho domu hovoril v utorok o svojich plánoch s lídrami blízkovýchodných krajín aj napriek varovaniam od palestínskych a arabských vodcov, že takéto rozhodnutie by mohlo vyvolať násilie a nestabilitu po celom regióne.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dokonca pohrozil prerušením diplomatických vzťahov s Izraelom, ak by sa USA odhodlali pre podobný krok. "Pán Trump, Jeruzalem je červenou čiarou pre moslimov," vyhlásil Erdogan na straníckej akcii v Ankare.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron po telefonáte s Trumpom podľa vyhlásenia Elyzejského paláca konštatoval, že štatút Jeruzalema by mali stanoviť v rámci mierových rokovaní Izraelčania a Palestínčania. Z "veľmi vážneho vývoja" vyjadril obavy aj nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel.

Postavenie Jeruzalema - mesta posvätného pre moslimov, kresťanov i židov - je jedným z hlavných problémov izraelsko-palestínskeho konfliktu. Izrael ho pokladá za svoje hlavné mesto, ale medzinárodné spoločenstvo zastáva názor, že štatút mesta sa musí určiť na mierových rozhovoroch.

Palestínčania žiadajú, aby bol ich hlavným mestom východný Jeruzalem, obsadený Izraelom v roku 1967.

Turecko, Francúzsko i Nemecko Trumpa varovali


Turecko, Francúzsko a Nemecko naliehavo varovali amerického prezidenta Donalda Trumpa pre uznaním Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil dokonca prerušením diplomatických vzťahov s Izraelom, ak by sa USA odhodlali pre podobný krok. "Pán Trump, Jeruzalem je červenou čiarou pre moslimov," vyhlásil Erdogan na straníckej akcii v Ankare.

Podľa neho by to bolo nielen porušenie medzinárodného práva, ale aj tvrdý úder svedomiu ľudstva. Ak by sa tak predsa len stalo, Erdogan avizoval v priebehu nasledujúcich dní zvolanie summitu Organizácie islamskej spolupráce (OIC) do Istanbulu, kde sa mobilizoval celý islamský svet. Turecko je v súčasnosti predsedníckou krajinou OIC.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron po telefonáte s Trumpom podľa vyhlásenia Elyzejského paláca konštatoval, že štatút Jeruzalema by mali stanoviť v rámci mierových rokovaní Izraelčania a Palestínčania.

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel vyjadril obavy z "veľmi vážneho vývoja". Po stretnutí šéfov diplomacií členských krajín EÚ s ministrom zahraničných vecí USA Rexom Tillersonom v Bruseli Gabriel povedal, že celý rad krajín vyjadril obavy, že uznanie Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela by situáciu v regióne neupokojilo, ale prispelo k jeho ďalšej eskalácii. Cieľom by podľa presvedčenia mnohých v Únii malo zostať riešenie konfliktu cestou vzniku dvoch štátov, dodal.

Podľa slov šéfky európskej diplomacie Federicy Mogheriniovej sa treba zdržať jednostranných krokov, ktoré by ohrozili obnovenie blízkovýchodných mierových rokovaní. Otázku štatútu Jeruzalema treba vyriešiť cestou rokovaní, zdôraznila.
 

Vyberte región