Kľučevská sopka na Kamčatke vychrlila popol,deň po vulkáne Bezymiannyj

21.12.2017 Celý región

Petropavlovsk-Kamčatskij 21. decembra (TASR) - Kľučevská sopka na ruskom polostrove Kamčatka vo štvrtok vychrlila popol do výšky sedem kilometrov nad morom. Pre agentúru TASS to uviedli pracovníci Ústavu vulkanológie a seizmológie ďalekovýchodného oddelenia Ruskej akadémie vied.

"Sopka dnes vychrlila paru a plyn s popolom do výšky siedmich kilometrov nad morom. Popol sa rozptýlil 68 kilometrov východným smerom," špecifikoval vedecký tím a dodal, že pre lietadlá bol vydaný oranžový rizikový kód. V trase postupu sopečného dymu sa však nenachádzajú žiadne ľudské obydlia.

Kľučevská je najvyššou aktívnou sopkou Eurázie a týči sa do výšky 4750 metrov nad morom. Je jednou z najaktívnejších na polostrove. V roku 2016 počas erupcie na nej vedci zaznamenali desať paralelných lávových prúdov. Najbližším ľudským osídlením je obec Ključi, vzdialená 30 kilometrov od tejto sopky.

V stredu vybuchla iná kamčatská sopka Bezymiannyj. Stratovulkán vychrlil popol do výšky 17 kilometrov nad morom. Sopka počas roka vybuchla už dvakrát - v marci a v júni.
 
 
 

Vyberte región