Katolíci slávia sviatok Svätej rodiny - Ježiša, Márie a Jozefa

31.12.2017 Bratislava

Bratislava 31. decembra (TASR) – Veriaci katolíckej cirkvi oslavujú v nedeľu sviatok Svätej rodiny – Ježiša, Márie a Jozefa. Od roku 1969 sa tento sviatok slávi v nedeľu po Narodení Pána.

Veriaci si spolu s kňazmi pripomínajú biblické udalosti týkajúce sa Ježiša, jeho matky Márie a Jozefa. Kňazi obvykle zdôrazňujú význam rodiny v súčasnej spoločnosti, nezastupiteľnú úlohu matiek a otcov v rodinách, dôležitosť dobrých vzťahov medzi rodičmi a deťmi navzájom, ako aj medzi ostatnými členmi rodiny.

Kult Svätej rodiny má svoje korene už v stredoveku, ale do kresťanskej verejnosti prenikol až začiatkom 17. storočia. Jedným z jeho šíriteľov bol sv. František Saleský (1567 – 1622), ktorý predstavoval tri osoby Svätej rodiny ako zemský obraz nebeskej Najsvätejšej Trojice. K tejto myšlienke pridali ďalší rozmer jezuiti vo Francúzsku, ktorí ju dávali za vzor kresťanských rodín. Vo francúzskej časti Kanady bol veľkým šíriteľom úcty k Svätej rodine quebecký biskup Francois de Montmorency Laval (1623 – 1708). Medzi podporovateľov kultu Svätej rodiny patrili aj pápeži Pius IX. (1846 – 1878) a Lev XIII. (1878 – 1903). Až Benedikt XV. v roku 1921 nariadil slávenie tohto sviatku pre celú cirkev.

Po sviatku Svätej rodiny nasleduje v katolíckej cirkvi 1. januára Slávnosť Panny Márie Bohorodičky. Cirkev si v tento deň pripomína dôležitú úlohu Márie v dejinách spásy ako matky Ježiša Krista.
 

Vyberte región