HANUŠOVCE NAD TOPĽOU: V meste si pripomenú nedožité narodeniny Jána Ihnáta

19.06.2008 Celý región

Hanušovce nad Topľou 19. júna (TASR) - Hanušovčania si počas nadchádzajúcich dní pripomenú nedožité 90. narodeniny Jána Ihnáta, ktorého v literárnych kruhoch pre jeho pestrú literárnu tvorbu a kritiku nazývajú Jiří Wolker.
V piatok a sobotu 20. a 21.júna sa v meste uskutoční literárna súťaž Ihnátove Hanušovce a sobota bude venovaná odborným seminárom a vyhláseniu výsledkov.
Medzi Ihnátove prvotiny patrili ľúbostné básne, neskôr sa venoval próze a divadelným hrám. Vo svojich dielach Zápisky o mŕtvych, Nákaza, Milo Kazaň, Nedokončený sen, Manifestácia a Nesmrteľný muzikant, ale aj v mnohých ďalších vykreslil obraz rodného mestečka v období predmníchovskej republiky, ale aj zážitky z nemocníc, v ktorých kvôli zákernej chorobe strávil veľa času. Svoje študentské roky zdramatizoval v divadelnej hre Pán profesor. Tému lásky, nevery a žiarlivosti podchytil napr. v novele Žiarlivec a v divadelnej hre Nevernica. Na nezmyselnosť vojny poukazuje v novele Smutný Ježiško. Predzvesťou nového svetového vojnového konfliktu je úvaha Jednota, v ktorej vyzýva na vytvorenie protihitlerovskej koalície.
\"Práce Jána Ihnáta napriek tomu, že z nich vyžaruje ľudskosť, láska a túžba po spravodlivosti, nikdy neuzreli svetlo sveta v knižnej podobe. O osobe slovenského Wolkra však rodák z Hanušoviec Štefan Socha publikoval množstvo zaujímavých článkov, \" uviedli dnes pre TASR pracovníci Mestského úradu v Hanušovciach. Na počesť autora, ktorý sa nedožil ani svojich 24. narodením, organizuje hanušovská samospráva už tretí rok literárnu autorskú súťaž, ktorá nesie meno spomínaného autora.
Ján Ihnát sa narodil v Hanušovciach nad Topľou v roku 1918. Od roku 1929 navštevoval Osemročné evanjelické gymnázium v Prešove. Po jeho ukončení chcel študovať teológiu na Univerzite Komenského v Bratislave, jeho sen sa však nenaplnil. Kvôli chorobe musel už v prvom ročníku štúdium ukončiť. Zomrel 22. júla 1941 na tuberkulózu.
 

Vyberte región