SVIT: Zberatelia vlastnia taxík, ktorý viezol zakladateľa mesta Tomáša Baťu

20.06.2008 Poprad

Svit 20. júna (TASR) - Športové súťaže žiakov miestnych škôl, ktoré sa konali dnes dopoludnia vo Svite v okrese Poprad, boli prológom víkendových Dní mesta Svit.
Jedno z najmladších slovenských miest pripravilo pre obyvateľov i návštevníkov podtatranského priemyselného sídla, ktoré založil Tomáš Baťa, pestrý spoločenský, kultúrny a zábavný program.
\"Medzi exponátmi, ktoré sa zachovali vďaka nadšeniu členov popradského Veteran car klubu, máme aj taxík, ktorý začiatkom 30. rokov minulého storočia viezol na lúky, kde sa dnes rozprestiera Svit, zakladateľa priemyselného mestečka pod Tatrami, podnikateľa Tomáša Baťu, \" uviedol v rozhovore pre TASR predseda klubu Peter Sedlák. Spresnil, že majiteľ modrého taxíka Praga alfa, ktorý vyviezol seriózne pôsobiaceho pána v tmavom obleku na zamokrené lúky asi 8 km od Popradu, ani len netušil, že pasažier si osobne vyberá pozemok pre sídlo budúcej fabriky na výrobu viskózového vlákna.
Podľa niektorých zdrojov dostalo mesto Svit pomenovanie zo skratiek názvu Slovenská viskózová továreň. Obdobie rozkvetu zažilo v druhej polovici minulého storočia v nadväznosti na rozvoj chemickej a textilnej výroby v tamojších podnikoch Chemosvit a Tatrasvit, ale aj Výskumného ústavu chemických vlákien.
Dni mesta Svit pokračujú dnes v podvečer udeľovaním cien mesta a primátora mesta za aktívnu účasť pri rozvoji a propagácii Svitu. V sobotu a nedeľu sú na programe športové a kultúrne podujatia, v ktorých sa predstavia domáce a hosťujúce súbory a skupiny.
 

Vyberte región