Zlato pre OŠR vytancovala Zagitovová, naša RAJIČOVÁ V ŽIVOTNOM VÝKONE

23.02.2018 Celý región

Kangnung 23. februára (TASR) - Slovenská krasokorčuliarka Nicole Rajičová obsadila v súťaži sólistiek na ZOH v Pjongčangu konečné 14. miesto. V Ľadovej aréne v Kangnungu predviedla solídnu voľnú jazdu a výrazne si tak vylepšila 24. pozíciu zo ZOH v Soči 2014, kde pod piatimi olympijskými kruhmi debutovala.

Prvé zlato pre Olympijských športovcov z Ruska získala Alina Zagitovová, striebro brala jej krajanka Jevgenija Medvedevová. Bronz putuje do Kanady zásluhou Kaetlyn Osmondovej. Rusi zaznamenali zisk prvého najcennejšieho kovu až v 14. súťažný deň ZOH.

Dvadsaťdvaročná slovenská reprezentantka ukázala precíznu voľnú jazdu, ktorú rozhodcovia ohodnotili 114,60 bodmi. Zaostala tak o vyše dva body za osobným maximom z ME 2017 v Ostrave. Na úvod zaradila vydarenú dvojkombináciu dvojitého axela s trojitým tulupom, aj následný trojitý flip bol OK. V ďalšej kombinácii trojitého lutza s dvojitým tulupom jej arbitri za nedotočený prvý skok niečo strhli. A to sa zopakovalo aj pri sólo trojitom lutzi. Trojkombinácia trojitého rittbergera s dvojitým tulupom a dvojitým rittbergerom bola ale výborná, rovnako ako dvojitý axel. Celkovo síce zaostala za osobným rekordom (179,70) z Ostravy, ale dokázala, že patrí k širšej svetovej, resp. užšej európskej špičke.

Zverenka trénerov Igora Krokavca a otca Toma Rajiča v krátkom programe ukázala 13. najlepší výkon, a hoci po voľných jazdách o jednu priečku klesla, mohla bilancovať jej vystúpenie v Pjongčangu s tradičným úsmevom. "Odskákala som všetky skoky, takže som veľmi spokojná. Trošku som síce zaváhala na poslednej piruete, ale to najťažšie som zvládla. Som rada, že som na olympiáde predviedla dobrú voľnú jazdu. Keď som skončila, cítila som veľkú úľavu, že už to mám za sebou, ale nie v tom negatívnom význame, lebo vystúpenie som si užila. Teším sa, že som uspela na takejto veľkej súťaži."

Len 15-ročná Zagitovová nahradila na olympijskom tróne krajanku Adelinu Sotnikovovú. Predviedla technicky skvelý program a udržala si pozíciu líderky po KP s o kúsok viac ako jednobodovým náskokom pred Medvedevovou. Tá je dvojnásobná majsterka sveta aj Európy, no práve v januári v Moskve ju Zagitovová pripravila o tretie kontinentálne zlato v sérii. Stále iba 18-ročná Medvedevová mala minulý rok zdravotné problémy, únavová zlomenina ju limitovala aj na ME, resp. v príprave na ZOH. Aj ona však ukázala excelentné predstavenie, stačilo je to však "iba" na striebro. Obe krasokorčuliarky majú aj striebro zo súťaže družstiev.

Zaujímavé je, že obe Rusky dostali od rozhodcov za voľnú jazdu navlas rovnaké hodnotenie 156,65 bodov. Obe Moskovčanky sú tréningové partnerky. "Nemôžem uveriť, že som olympijskou šampiónkou," citovala agentúra AP Zagitovovú, ktorá sa stala druhou najmladšou zlatou sólistkou na ZOH. Američanka Tara Lipinská bola v Nagane 1998 o 26 dní mladšia, keď jej zavesili na krk zlatú medailu. "Chcela som na ľade nechať všetko. A to som aj urobila. Takže nemusím nič ľutovať," uviedla Medvedevová, ktorá v KP vytvorila nové svetové maximum, no úradujúca juniorská svetová šampiónka ho o pár minút ešte zlepšila.

V Ľadovej aréne bola v krasokorčuľovaní najúspešnejšia Kanada s dvoma zlatými a dvoma bronzovými medailami. OŠR skončilo s jedným zlatom a dvoma striebornými medailami.

konečné výsledky

ženy:
1. Alina Zagitovová 239,57 bodov,
2. Jevgenia Medvedevová (obe OŠR) 238,26,
3. Kaetlyn Osmondová (Kan.) 231,02,
4. Satoko Mijaharová (Jap.) 222,38,
5. Carolina Kostnerová (Tal.) 212,44,
6. Kaori Sakamotová (Jap.) 209,71
7. Choi Dabin (Kór.rep.) 199,26,
8. Maria Sockovová (OŠR) 198,10,
9. Bradie Tennellová 192,35,
10. Mirai Nagasuová (obe USA) 186,54,
... 14. Nicole RAJIČOVÁ (SR) 175,19

medailová bilancia v krasokorčuľovaní:

poradie krajina zlato striebro bronz spolu

1. Kanada 2 0 2 4
2. OŠR 1 2 0 3
3. Japonsko 1 1 0 2
4. Nemecko 1 0 0 1
5. Čína 0 1 0 1
Francúzsko 0 1 0 1
7. USA 0 0 2 2
8. Španielsko 0 0 1 1
 

Vyberte región