Na festivale Folklórny Prešov 2008 sa predstaví 32 súborov

24.06.2008 Prešov

Prešov 24. júna (TASR) - Počas štyroch dní II. ročníka festivalu Folklórny Prešov 2008 sa na pódiách v prešovskej pešej zóne predstaví viac ako 1200 účinkujúcich.
Pozvanie na festival, ktorý sa bude konať 26. - 29. júna, prijalo 32 folklórnych súborov a skupín zo Slovenska i zahraničia. Uviedla to dnes na stretnutí s novinármi Mária Putnocká z oddelenia kultúry MsÚ v Prešove.
\"Mesto už pár rokov uvažovalo o príprave takéhoto festivalu, nakoľko v našom regióne pôsobí niekoľko desiatok folklórnych súborov, ktoré sú uznávané doma i vo svete. Podnetom na jeho vznik bola minuloročná prehliadka, ktorú nezávisle od seba v Prešove organizovali Armádne folklórne združenie Trenčín a FS Dúbrava, ktorý pôsobí v Prešove. Rozhodli sme sa, že nebudeme trieštiť sily a v spolupráci s ďalšími inštitúciami pripravíme spoločné podujatie so širším záberom, \" uviedla pre TASR Putnocká.
Slávnostné otvorenie festivalu sa uskutoční vo štvrtok o 15.30 hodine na pódiu pred Ľudovou bankou. V nasledujúcom kultúrnom programe sa predstaví deväť súborov z regiónu Šariš. Medzi účinkujúcimi nebude chýbať ani svetoznámy súbor Šarišan z Prešova. Večer sa začína prehliadka zahraničných súborov, ktoré hosťujú na festivale Cassovia Fest Košice. Účinkovať budú Slovácky súbor Lúčka z Česka, Kolektív ľudového tanca UMCS z poľského Ľublinu a Súbor ľudových tancov SHAVLEGO z Gruzínska.
Piatkový program bude patriť predstaveniam folklórnych súborov partnerských miest. Súčasne na piatich miestach sa o 14.00 hodine začínajú koncerty FS Sadecky z Noweho Saczu, Tanečného súboru SZABOLCS z maďarskej Nyíregyházy, Študentského speváckeho a tanečného súboru Karpaty z Rzeszowa. Ďalej sa predstaví srbský FS OPANAK a domáci FS Dúbrava.
Slávnostný sprievod domácich, zahraničných účastníkov a folklórnych súborov OS SR bude prebiehať na pešej zóne v sobotu od 13.00 hodiny. Trojhodinovú prehliadku deviatich súborov, ktorých zriaďovateľom sú Ozbrojené sily Slovenskej republiky si budú môcť Prešovčania pozrieť na hlavnom pódiu od 14.00 hod.
\"V zriaďovateľskej pôsobnosti Ozbrojených síl SR je celkovo 10 folklórnych súborov a prešovské podujatie je najväčšou prehliadkou armádnej umeleckej folklórnej činnosti na Slovensku. Počas festivalu oslávime aj 15. výročie založenia Posádkového klubu Prešov (PK), \" uviedol na margo prehliadky vedúci PK Mikuláš Horvát. Po vystúpení vojenských súborov bude nasledovať večerný Galaprogram II. ročníka festivalu Folklórny Prešov 2008, ktorý sa skončí ľudovou veselicou.
Záverečný deň podujatia sa začne omšou v kostole sv. Mikuláša, ktorú bude celebrovať ordinár OS SR František Rábek. Festival potom pokračuje ďalšími vystúpeniami domácich a zahraničných súborov, v rámci, ktorých sa predstaví aj Rómsky tanečný súbor ROMANAFEST, Tigru Mureš z Rumunska, ktorého umeleckým vedúcim je Japonec Setsuo Masunaga.
 

Vyberte región