Kórejský prezident otvoril paralympijské hry, vlajku SR niesla Farkašová

09.03.2018 Celý región

Pjongčang 9. marca (TASR) - Prezident Kórejskej republiky Mun Če-in v piatok popoludní oficiálne otvoril XII. zimné paralympijské hry v juhokórejskom Pjongčangu.

Na Hrách sa zúčastní 567 parašportovcov zo 49 krajín sveta, ktorí budú počas desiatich dní bojovať o 80 medailových kolekcií. "Neprestávajte snívať a zabávajte sa. V nasledujúcich dňoch uvidia milióny ľudí z celého sveta, ako si plníte sny. Paralympiáda nemení len životy, mení celý svet. Spoločne zmeníme svet prostredníctvom športu," povedal podľa agentúry Yonhap prezident Medzinárodného paralympijského výboru Andrew Parsons.

Ceremoniál sa konal na štadióne, kde prebiehala úvodná aj záverečná slávnosť nedávno skončenej zimnej olympiády. Organizátori pripravili bohatý kultúrno-umelecký program. V rámci neho vystúpilo nevidiace dievčatko So Če-On, ktoré z vĺn Východného mora vystúpilo na súš a za pomoci maskota Bandabiho sa ako snehová vločka prechádzalo po stráňach v okolí Pjongčangu.

Vlajkonosičkou slovenskej výpravy bola zrakovo znevýhodnená zjazdárka Henrieta Farkašová, ktorá patrí medzi najväčie medailové nádeje svojej krajiny. Na hlavnú plochu vstúpila s navádzačkou Natáliou Šubrtovou, obe oblečené v ľudových krojoch.

Paralympijská pochodeň absolvovala symbolicky 2018 km dlhú cestu v rámci Kórejskej republiky, pri jej nosení sa vystriedalo 800 ľudí. Na 35-tisícovom štadióne ukončila svoju misiu o 13.50 SEČ (21.50 kórejského času), keď zapálením paralympijského ohňa odštartoval najväčší športový sviatok zdravotne znevýhodnených športovcov.
 

Vyberte región