Prezident navštívil povodňami postihnutý Kružlov a mesto Stropkov

01.08.2008 Stropkov

Kružlov/Stropkov 1. augusta (TASR) - Prezident SR Ivan Gašparovič počas dnešného pracovného výjazdu v Prešovskom samosprávnom kraji navštívil povodňou postihnutú obec Kružlov v Bardejovskom okrese a mesto Stropkov.
V obci i po poklese hladiny miestneho potoka Solotvinec naďalej trvá tretí stupeň povodňovej aktivity. Starosta Jozef Kmec prezidenta informoval o priebehu prác na sfunkčnení kanalizácie, vodovodu, mostov a miestnych komunikácií. \"Stále nemáme prepojenie oboch častí obce, preto sme ešte neodvolali tretí stupeň povodňovej aktivity. Provizórne spojenie brehov sa vyriešilo železným premostením pre chodcov, \" informoval prezidenta starosta.
Gašparovič vyjadril občanom Kružlova svoju podporu, pričom uviedol, že sa bude „informovať u kompetentných predstaviteľov vlády a regionálnej samosprávy, v akom stave sú opatrenia na odstránenie povodňových škôd\".
Pracovný výjazd hlavy štátu pokračoval v Stropkove. Primátor Peter Obrimčák informoval prezidenta o rozvojovom programe mesta.
Stropkov s približne 10.000 obyvateľmi má dnes 12-percentnú nezamestnanosť a samospráva hľadá spôsoby ako ju znížiť čo najviac. Podľa Obrimčáka mesto má pripravený projekt výstavby priemyselného parku, žiaľ, „brzdou\" rozvoja mesta a jeho okolia je slabá cestná infraštruktúra. Dominantným zamestnávateľom je Tesla, a.s. , Stropkov, ktorá vyrába telekomunikačnú techniku a elektroinštalačný materiál.
Prezident republiky pred predstaviteľmi mesta a stropkovského regiónu uviedol, že prioritou musí byť podpora malého a stredného podnikania. „Iba malý a stredný podnikateľ dokáže zadefinovať pevné pracovné miesta, \" povedal pred Stropkovčanmi prezident. Podľa neho Slovensko nastúpilo na úspešnú cestu a jeho ekonomika dynamicky rastie.
Gašparovič vyzval Stropkovčanov k väčšiemu vlastenectvu. „Slovensko za len 15 rokov svojej existencie dosiahlo obrovské úspechy. Dnes sme členmi EÚ, NATO a ďalších medzinárodných inštitúcií. Vstúpili sme do Schengenu a od januára budeme používať najsilnejšiu menu sveta – euro. Na toto môžeme byť právom hrdí! \" povzbudzoval domácich prezident. V súčasnosti však podľa neho treba pokračovať v reformách najmä v oblasti zdravotníctva a sociálnych vecí.
Hlava štátu ocenila, že vláda má snahu riešiť problém zdravotníctva. Dodala však, že „reformovať zdravotníctvo sa nepodarí za jedno funkčné obdobie\". Reformu potrebuje aj školstvo, a preto je prezident rád, že sa táto reforma sa začala. „Netvrdím, že je dokonalá, ale je dôležité, že vláda našla odvahu ju naštartovať, \" povedal náš najvyšší predstaviteľ.
Gašparovič v diskusii so starostami povedal, že výjazdové stretnutia s občanmi a s predstaviteľmi samosprávy v regiónoch Slovenska mu pomáhajú vytvoriť si reálny obraz o živote ľudí a na základe týchto stretnutí ľahšie hľadá rozhodnutia v prípade zákonov z parlamentu.
Domácich, ako vyplynulo z diskusie, trápi najviac sťažená cestná doprava. V regióne plánujú v rokoch 2013 až 2024 výstavbu rýchlostnej komunikácie R4, čo je podľa nich veľmi neskorý termín. Primátor Obrimčák uviedol, že „my nie sme proti R4, ale chceme obchvat mesta a čo najskôr\".
Prezident Gašparovič si v meste zavítal aj na obnovený Stropkovský jarmok, na ktorom sa pozhováral s občanmi.
 

Vyberte región