LIPTOVSKÁ TEPLIČKA: Dedina roka 2007 ožila dnes folklórom

02.08.2008 Poprad

Liptovská Teplička 2. augusta (TASR) - Program foklórnych skupín z Liptova, Spiša a Horehronia nazvaný Klenoty ľudu troch regiónov, odštartoval dnes popoludní v Liptovskej Tepličke v okrese Poprad 13. ročník dvojdňových ...
\"Pripravili sme bohatý program, ktorým sa chceme dôstojne predstaviť ako Dedina roka 2007. Otvoreniu slávnosti v amfiteátri predchádzalo udelenie čestného občianstva Vladimírovi Linderovi, Slovákovi, ktorý dlhé roky žije v Kanade a do Tepličky prichádza zdokumentovať folklór. Vlaňajšie slávnosti si tak môžu účastníci súčasných pripomenúť na výstave fotografií nového čestného občana Liptovskej Tepličky, \" uviedol pre TASR starosta Jozef Mezovský. Dodal, že na folklórne slávnosti pozvali aj zástupcov ďalších troch slovenských obcí, ktoré doposiaľ získali titul Dedina roka.
Po otváracom programe dostanú priestor na pódiu zahraničné súbory, potom budú programové bloky folklóru jednotlivých regiónov pokračovať vystúpením súborov z Prešova, Trnavy a Detvy. Záver úvodného dňa bude patriť ľudovej veselici. V nedeľu dopoludnia bude sv. omšou za nositeľov ľudových tradícií, popoludní sprievod obcou a séria vystúpení zúčastnených folklórnych súborov a skupín v miestnom amfiteátri.
Súčasťou podujatia sú ukážky krojov, remeselnícky trh, pohľad do dedinského dvora s domácimi zvieratami či súťaž o najkrajšiu atlasovú šatku.
Liptovská Teplička ako víťaz národnej súťaže Dedina roka 2007 obsadila druhé miesto v desiatom ročníku súťaže o Európsku cenu obnovy dediny. Predčiť slovenského reprezentanta sa podarilo spomedzi 29 kandidátov z dvanástich krajín Európy len juhotirolskej obci Sand in Taufers v Taliansku. Slovenský reprezentant bodoval vďaka ekologickému hospodáreniu tamojšieho družstva, rozvoju obce s orientáciou na cestovný ruch, dobrému spolunažívaniu s rómskou komunitou a pôvodnému folklóru, ktorý uchováva a rozvoja. Liptovská Teplička má 2300 obyvateľov a najvyššie obhospodarovanú poľnohospodársku pôdu na Slovensku (v nadmorskej výške 905 až 1400 metrov). Slávnostné vyhlasovanie výsledkov európskej súťaže a odovzdávanie ocenení bude 24. - 25. septembra v holandskej obci Koudum, ktorá zvíťazila v predchádzajúcom ročníku.
 

Vyberte región