Nová tehelňa firmy Leier v Petrovanoch začne vyrábať už na Vianoce

20.08.2008 Prešov

Prešov 20. augusta (TASR) – Výroba v novej tehelni, ktorú postavila rakúska spoločnosť Leier International v Petrovanoch neďaleko Prešova, by sa mala začať v polovici decembra tohto roka. Informoval o tom dnes na stretnutí ...
Novú prevádzku začali budovať vlani v lete v zdevastovanom areáli bývalej tehelne v Petrovanoch s rozpočtovanými nákladmi 25 miliónov eur (753,15 milióna Sk). Na jej výstavbe sa podieľajú predovšetkým dodávateľské firmy zo Slovenska a Maďarska.
\"Tehelňa Močarmany v Petrovanoch bude produkovať približne 160 miliónov tehlových blokov ročne. Dve tretiny tejto produkcie pôjdu na slovenský trh a zostatok budeme exportovať do Poľska, Maďarska a na Ukrajinu. Predpokladáme, že v tomto závode zamestnáme v konečnej fáze asi 100 pracovníkov. Pôjde predovšetkým o zámočníkov a elektrikárov, ktorí budú mať na starosti údržbu technologických zariadení, nakoľko v tomto prípade ide o plne automatizovanú výrobu, \" uviedol dnes Michael Leier. Predbežný minimálny plánovaný ročný obrat tehelne bude 8 miliónov eur (241,01 milióna Sk). Spoločnosť si vybrala lokalitu na východe Slovenska hlavne pre jej výhodnú polohu a tradíciu takejto výroby v Petrovanoch. Rovnako využije aj päťročné daňové prázdniny, ktoré na Slovensku investorovi umožňuje získať zákon o investičných stimuloch, a bude sa uchádzať o dotáciu vo výške 30 miliónov Sk (995.818 eur) na vytvorenie nových pracovných miest.
\"Chcel by som ubezpečiť regionálnu samosprávu, ktorá nám bola v procese výstavby tohto závodu nápomocná, ale aj našich budúcich zamestnancov, že nie sme spoločnosťou, ktoré v obchodnej brandži nazývajú zlatokopmi. Ak sme sa rozhodli, že naše peniaze investujeme práve v tomto regióne, tak tu plánujeme aj zostať. Nie je naším cieľom, aby sme po vyčerpaní bonusov, ktoré sme získali, previezli našu technológiu do inej krajiny len preto, že tam budú vytvorené iné podmienky a lacnejšia pracovná sila. Nakoniec technológia, ktorú inštalujeme v novom závode, sa nedá premiestňovať, ako je to v iných prípadoch. Chcem zdôrazniť, že počas nášho pôsobenie v tejto výrobnej sfére sme nezrušili ani jeden závod, \" dodal Leier.
Už v súčasnosti zamestnáva prevádzka 25 pracovníkov, ktorí sa podieľajú na jej výstavbe. Ďalších 75 by chceli prijať v priebehu najbližších troch mesiacov. Podľa predstaviteľov skupiny Leier bude závod v Petrovanoch jednou z najmodernejších tehelní v Európe, ktorá bude produkovať svoje výrobky 24 hodín denne. Výroba tehál na východe republiky však nemusí byť poslednou investíciou tejto spoločnosti. Už teraz uvažujú o ďalšej výstavbe. V prípade, že sa naskytne možnosť získať ďalšie pozemky, Leier uvažuje o výstavbe betonárky.
Spokojnosť s investíciou v prešovskom regióne dnes vyjadril aj predseda PSK Peter Chudík, ktorý na margo spoločnosti uviedol: \"Dovolím si tvrdiť, že ide o seriózneho investora, ktorý ukázal aj na dnešnej prezentácii, že má záujem o serióznu investíciu. O jeho výsledkoch hovoria predovšetkým podnikateľské úspechy v Maďarsku a Poľsku. Zaujímavá bola aj informácia, že priemerná mzda v takomto podobnom závode v Maďarsku je asi 1000 eur (30.126 eur). Čo však považujem za pomerne významné, je skutočnosť, že na Slovensku nastáva určitý stavebný boom, a to veľmi zreteľný. My sme mali v tomto regióne minimálne tri závody na výrobu tehál, ktoré po roku 1990, bohužiaľ, skončili. A teraz sa nám podarí spoločne s touto firmou obnoviť výrobu priamo v centre regiónu. \"
História spoločnosť Leier International sa začala písať už v roku 1965. Ešte pred pádom železnej opony sa je podarilo investovať do prevádzok v Maďarsku a Poľsku. V 90. rokoch výrazne vstúpila na európsky trh, a to nielen v oblasti betonárskej výroby, ale aj predaja automobilov, tehál a nehnuteľností. Na slovenskom trhu sa objavila v roku 2004, v roku 2005 založila prvú firmu v Rumunsku a o rok neskôr vybudovala závod na výrobu tehál v Chorvátsku. V súčasnosti firma disponuje 30 operatívnymi miestami v Rakúsku, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Chorvátsku a na Slovensku. V poslednom období exportuje svoje výrobky aj do Slovinska a na Ukrajinu. Hlavnou oblasťou pôsobnosti sú betonársky a tehliarsky priemysel a výroba prefabrikátov. Ďalšími aktivitami je obchod s automobilmi, spracovanie kovov, výroba foriem a produktov pre záhradnú architektúru. Konsolidovaný obrat skupiny Leier sa v roku 2007 pohyboval na úrovni 143 miliónov eur (4,31 miliardy Sk). V rokoch 2006-2007 investovala spoločnosť do nových závodov a modernizácie výroby 55 miliónov eur (1,66 miliardy Sk). V súčasnosti zamestnáva vo svojich prevádzkach približne 2000 pracovníkov.
 

Vyberte región