Bilancia obetí požiarov v Kalifornii stúpa

29.07.2018 Celý región

Washington 29. júla (TASR) - Rozsiahle lesné požiare, ktoré už niekoľko dní sužujú sever amerického štátu Kalifornia, si podľa najnovšej bilancie vyžiadali už najmenej šesť obetí. Medzi nimi sú traja hasiči. Podľa miestnej tlače polícia v piatok zadržala 32-ročného muža, ktorý je podozrivý z podpaľačstva.

Úrad guvernéra informoval, že na celom území Kalifornie vyčíňa 14 požiarov, ktoré doteraz zničili asi 63.000 hektárov porastov. Zasahuje pri nich 10.000 hasičov. Tí majú pod kontrolou údajne len päť percent územia zasiahnutého požiarmi.

Kvôli požiarom bolo len z okresu Shasta evakuovaných 38.000 ľudí. Kalifornský guvernér Jerry Brown označil požiar v tomto okrese za zatiaľ "nekontrolovateľný". Prezident USA Donald Trump v sobotu podpísal výnos, ktorým federálnej agentúre pre mimoriadne situácie nariadil, aby okresu Shasta poskytla nevyhnutnú pomoc.

Kalifornské úrady upozornili verejnosť, že na území štátu pretrváva riziko vypuknutia nových požiarov. Vyzvali obyvateľov, aby boli pripravení na prípadnú evakuáciu a aby boli všímaví a opatrní.

Národné centrum pre boj proti požiarom, ktoré má pôsobnosť pre celé územie USA, v sobotu informovalo, že v USA vyčíňa 36 veľkých lesných požiarov. Ich plamene už zničili viac ako 93.000 hektárov porastov v správe Federálnej lesnej správy.

Zadržaný 32-ročný Brandon McGlover je podozrivý zo založenia deviatich požiarov na juhozápade okresu Riverside. Vyšetrovatelia ho obvinili z podpaľačstva. McGlover tvrdí, že je nevinný.
 

Vyberte región