Veriaci sa v Klokočove zídu na gréckokatolíckej odpustovej slávnosti

10.08.2018 Michalovce

Klokočov 10. augusta (TASR) – Nielen na Zemplíne je obec Klokočov v Michalovskom okrese známa mariánskym pútnickým miestom. Každoročne ju navštívi množstvo veriacich. Najbližší víkend (11. a 12.8.) sa v nej uskutoční celoeparchiálna odpustová slávnosť.

Viaže sa k Zosnutiu Presvätej Bohorodičky, ktorej je zasvätený aj chrám. Počas odpustového víkendu tu zvyknú evidovať aj 30.000 ľudí. Slávnosť začína v sobotu popoludní o 16.00 h. Archijerejská svätá liturgia, diakonská vysviacka, dialógy a myrovanie (pomazanie olejom - pozn. TASR) je naplánované na 20.00 h. Potom nasleduje krížová cesta mladých.

Nedeľňajší program začína presne o polnoci svätou liturgiou v slovenčine, ktorá je spojená s panychídou. Celoeparchiálna odpustová slávnosť vyvrcholí archijerejskou svätou liturgiou v nedeľu o 10.00 h. Kazateľom bude predstavený a štatutár Inštitútu Krista Veľkňaza otec Marián Kuffa. Podrobný program možno nájsť na webovej stránke farnosti klokocovgrkat.sk.

Úcta k tunajšiemu pútnickému miestu sa viaže k ikone Presvätej Bohorodičky. Počas kuruckých vojen v roku 1670 sa mala jej tvár zatemniť a začať slziť nad útrapami tunajšieho ľudu. V miestnom gréckokatolíckom chráme, ktorý leží tesne pri brehoch Zemplínskej šíravy, sa momentálne nachádza jej druhá kópia. Vytvoril ju maliar Ignác Roškovič. Originál sa na pôvodné miesto nevrátil.

Gréckokatolícky chrám v Klokočove z roku 1835 stojí na mieste, kde bola pôvodná drevená cerkev. Tá bola v minulosti podľa miestneho duchovného Petra Čintalu vypálená. V novom chráme sa okrem iného nachádza aj stropná maľba znázorňujúca spomínanú legendu.
 

Vyberte región