Pred 15 rokmi zažilo Slovensko zatiaľ poslednú návštevu pápeža

11.09.2018 Bratislava

Bratislava 11. septembra (TASR) – Až štyri dni, od 11. do 14. septembra 2003, trvala oficiálna návšteva pápeža Jána Pavla II. na Slovensku. Bola už treťou v poradí a jej vrcholom bolo blahorečenie biskupa Vasiľa Hopku a sestry Zdenky Schelingovej na svätej omši v bratislavskej Petržalke. Od zatiaľ posledného pobytu hlavy katolíckej cirkvi v Slovenskej republike (SR) uplynie v týchto dňoch 15 rokov.

Návšteva Slovenska bola 102. zahraničnou cestou pápeža Jána Pavla II. Navštívil počas nej Bratislavu, Trnavu, Banskú Bystricu a Rožňavu. Ubytovaný bol v sídle Apoštolskej nunciatúry v Bratislave, kde strávil tri noci. O jeho bezpečnosť, ale aj o bezpečnosť ostatných členov sprievodu a pútnikov sa staralo 6.000 policajtov, 500 bodyguardov, na zabezpečení návštevy sa podieľalo aj 630 vojakov.

Pápež Ján Pavol II. pricestoval do Bratislavy 11. septembra 2003 pred poludním, na bratislavskom letisku Milana Rastislava Štefánika ho privítal prezident SR Rudolf Schuster, predseda parlamentu Pavol Hrušovský a premiér Mikuláš Dzurinda. Pri letiskovej ploche čakali na najvyššieho katolíckeho predstaviteľa asi dve tisícky pútnikov. Pápež opustil lietadlo na špeciálne upravenej plošinke s kreslom.

Ešte v ten deň absolvoval návštevu Trnavy, cestou sa zastavil v Rači, kde ho čakali tisícky veriacich. Ako darček od predstaviteľov tejto bratislavskej mestskej časti dostal fľašu pravej Račianskej frankovky, ktorú už v roku 1767 panovníčka Mária Terézia uznala za nápoj vhodný na cisársky dvor. Pápež v Trnave, podobne ako na ďalších miestach nečítal celý svoj príhovor osobne. V trnavskej Katedrále svätého Jána Krstiteľa jeho slová tlmočil veriacim kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov.

Na ďalší deň čakala Jána Pavla II. cesta do Banskej Bystrice, kde celebroval svätú omšu na Námestí SNP za účasti cca 50-tisíc veriacich. Biskup Rudolf Baláž bol s priebehom svätej omše v Banskej Bystrici veľmi spokojný aj preto, že v porovnaní s predošlým dňom sa pápež cítil očividne lepšie, bol živší, pokojnejší a vyžarovala z neho vnútorná pohoda.

Po svätej omši Ján Pavol II. navštívil kňazský seminár sv. Františka Xaverského v Badíne. Na pracovnom obede sa stretol s členmi Konferencie biskupov Slovenska a kardinálmi zo svojho sprievodu. Keďže bol piatok, pôstny deň, podávala sa zeleninová polievka, pstruh na masle a štrúdľa. Na sviatočnom stole nechýbal ani slovenský syr, ktorý mal Ján Pavol II. rád. Špeciálny čaj preňho pripravila rehoľná sestra z pápežovho sprievodu.

Let do Košíc a návštevu Rožňavy mal pápež na programe v sobotu 13. septembra 2003. Podľa odhadov polície i hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Mariána Gavendu sa na omši v amfiteátri Podrákoš zúčastnilo okolo 170-tisíc veriacich. Mnohí pricestovali zo susedného Maďarska, podobne ako v Banskej Bystrici bolo prítomných veľa Poliakov.

Vrcholom pápežovej návštevy bola svätá omša v bratislavskej Petržalke. Na otvorenom priestranstve pred Farským kostolom Svätej rodiny sa zhromaždilo počas slnečného nedeľného dopoludnia 200-tisíc, podľa niektorých odhadov až 250-tisíc ľudí. Pápež vzdal vďaku Bohu za milovaný slovenský národ, ktorý dokázal aj v ťažkých chvíľach zachovať vernosť Kristovi a jeho Cirkvi. "Povzbudzujem ťa: nikdy sa nehanbi za evanjelium! Chráň si ho vo svojom srdci ako najcennejší poklad, z ktorého môžeš čerpať svetlo a silu do každodenného života," povedal pontifik. Podobne ako na predošlých omšiach, osobne sa prihovoril veriacim v úvode a závere, prečítal asi tretinu príhovoru. Ostatné jeho slová tlmočil veriacim kardinál Jozef Tomko. Počas slávnostnej omše pápež blahorečil gréckokatolíckeho pomocného biskupa Vasiľa Hopku a rádovú sestru Zdenku Schelingovú.

Ján Pavol II. navštívil prvýkrát Slovensko ešte ako súčasť bývalého Československa v roku 1990. Do samostatnej SR prišiel prvý raz v roku 1995, keď zavítal do Bratislavy, Nitry, Šaštína, Košíc, Prešova, Levoče a súkromne aj do Vysokých Tatier. V Košiciach kanonizoval troch blahoslavených - Marka Križina, Michala Grodeckého a Štefana Pongráca.
 

Vyberte región