Strelci SR zažili najúspešnejší svetový šampionát, získali 5 medailí

14.09.2018 Celý región

Bratislava 13. septembra (TASR) - Slovenskí reprezentanti v športovej streľbe získali celkovo päť medailí na 52. majstrovstvách sveta v Čchangwone v Kórejskej republike. Zároveň vybojovali rovnaký počet miesteniek na OH 2020 do Tokia. Najúspešnejšou spomedzi Slovákov bola Zuzana Rehák Štefečeková, ktorá si vystrieľala dva najcennejšie kovy.

Titul svetovej šampiónky v individuálnom trape prišiel po ôsmich rokoch. "Moje športové úspechy sú príjemný bonus k pokojnému osobnému životu. Mám skvelého manžela, dieťa a podporuje ma celá rodina. Plním si svoje sny. Vo finále som sa v úplnom závere trochu prepočítala, keď som čakala iný terč a netrafila som. Vnútorne som sa zmierila so striebrom a bola som šťastná aj z miestenky do Tokia. Následne však minula aj Číňanka, tak som si povedala, že ešte idem zabojovať a vyšlo to," povedala Rehák Štefečeková, ktorá získala zlato aj v mix trape spolu s Erikom Vargom. "V mixe sa mi strieľalo naozaj veľmi dobre. Boli sme v pohode, pretože Erik predtým získal striebro v individuálnej súťaži a olympijské miestenky sme mali už isté. Zlatom v mixe sme získali ďalšie dve, čo je pre Slovensko výborné," uviedla úspešná slovenská športovkyňa.

Varga si uvedomoval, že s Rehák Štefečekovou tvoria silné strelecké duo. "Máme veľa skúseností, Zuzka je výborná strelkyňa a môžme sa na seba spoľahnúť. Potvrdili to aj iné páry a povedali, že sa nás doslova boja. Striebro z individuálnej súťaže má pre mňa tiež cenu zlata, keďže som sa medzi najlepších vrátil po dlhom zranení ramena. Chcel som sa hlavne prebojovať do finále a myslím si, že som podal nadľudský výkon. Na olympiádu do Tokia sme získali pre Slovensko v trape štyri miestenky a to je historický úspech," uviedol 42-ročný Varga.

Svoju prvú seniorskú medailu získala v disciplíne puška v ľahu na 50 metrov 60 rán Daniela Demjén Pešková, ktorá vybojovala bronz, no od zlata ju delilo iba 0,6 bodu. "Radosť z medaily prevýšila sklamanie z toho, že som bola tak blízko k titulu. Keď som sa dozvedela, že som medzi najlepšími, bola som dojatá. V tejto neolympijskej disciplíne som pôvodne ani nemala štartovať, no napokon som do toho išla a vo finále som podľa môjho trénera predviedla svoj doteraz najdisciplinovanejší výkon. Z tretieho miesta som bola veľmi šťastná," uviedla Demjén Pešková.

Slovenskú medailovú zbierku doplnil Hubert Andrzej Olejnik, ktorý získal takisto bronzovú medailu v disciplíne dvojitý trap.

Jeden presný výstrel chýbal skeetárke Danke Bartekovej, aby mohla o medaily zabojovať s trojicou favorizovaných Američaniek. Napokon obsadila nepopulárne 4. miesto, no získala pre Slovensko miestenku do Tokia v skeete. "Výborné výsledky našich strelcov pred mojou súťažou pôsobil na mňa veľmi motivačne. Bohužiaľ, medaila z toho nebola, no miestenka ma veľmi teší. Kvalifikácia mi vyšla výborne, mala som veľký strelecky pokoj, pretože som bola asi v životnej forme. Rozmýšľam na čom mám ešte popracovať, aby som mohla konkurovať dominantným Američankám, ktoré sú najlepšie na svete," skonštatovala Barteková.

Majstrovstvá sveta sa v takomto formáte, vo všetkých streleckých disciplínach, konajú raz za štyri roky. Slovensko dosiahlo v konkurencii 96 krajín a 3000 športovcov v Čchangwone historicky najväčší úspech.
 

Vyberte región