Film Ľudská tvár pripravujú tvorcovia k 100. výročiu narodenia Dubčeka

10.10.2018 Bratislava

Bratislava 10. októbra (TASR) - Produkčná spoločnosť Leca pokračuje v prípravách celovečerného filmu Ľudská tvár, ktorý bude inšpirovaný dobou a životom významného politika, predstaviteľa Pražskej jari a súčasne človeka, ktorý stál v čele obrodných snáh roku 1968, Alexandra Dubčeka.

So snahou preniesť na plátno kín príbeh politika s ľudskou tvárou prišiel producent Andrej Antonio Leca už pred niekoľkými rokmi. Oslovil skúseného scenáristu Karola Hlávku a neskôr do projektu zaangažoval aj významného ruského režiséra Andreja Michalkova-Končalovského. Ten však z časových dôvodov nakoniec od réžie filmu odstúpil.

„Vo februári 2018 som na spoluprácu oslovil svetovo uznávaného režiséra a scenáristu Krzysztofa Zanussiho, ktorý účasť na projekte prijal ako umelecký a odborný konzultant filmu. Keď mi maestro Zanussi odporučil vybrať si pomocného režiséra zo Slovenska, jednoznačne som sa rozhodol osloviť Ľubomíra Pauloviča, ktorého si vážim nielen ako skvelého herca, ale aj ako režiséra. To isté platí o divadelnej, televíznej, ale aj filmovej dramaturgičke Janke Liptákovej. O krátky čas nato som sa spojil so svetovo uznávaným chorvátskym a juhoslovanským režisérom Lordanom Zafranovičom, ktorý prijal ponuku ujať sa hlavnej réžie filmu. Participácia Lordana Zafranoviča a Krysztofa Zanussiho predpovedá, že dielo má šancu obstáť nielen na Slovensku a v Česku, ale aj v medzinárodnom filmovom svete, a tým zviditeľniť našu krajinu a jej neodmysliteľné miesto v Európe,“ uviedol na poludňajšom stretnutí s médiami producent Andrej Antoni Leca.

Súčasne producent oslovil na spoluprácu aj osobnosti, ktoré budú garantovať prísne dodržiavanie historických faktov, generálmajora Svetozára Naďoviča, odborného poradcu, bývalého náčelníka Správy na zabezpečenie odchodu sovietskych vojsk z Československa, historikov a súčasne blízkych priateľov Alexandra Dubčeka, profesora Ivana Laluhu, docenta Pavla Polláka, ale aj súčasného poslanca Európskeho parlamentu, politológa Borisa Zalu. Osobnosť Alexandra Dubčeka pomôže pri prípravách filmu dokresliť aj jeho najbližšia rodina. Premiéra je plánovaná na jar roku 2021.

„Začínal som v spolupráci s dramaturgičkou Jankou Liptákovou, ktorá mi túto tému ponúkla. Vtedy išlo o vytvorenie skôr televízneho filmu. Napísal som scenár, ktorý sa jej veľmi páčil, ten sa odohrával v posledných hodinách života Alexandra Dubčeka, a na základe toho sa odvíjal príbeh. Nebol realizovaný, ale keďže som si naštudoval už dosť dokumentov, tak som v tom pokračoval. Tá téma ma zaujala nielen z hľadiska osobnosti Dubčeka, ale aj informácií, čo sa vlastne udialo u nás, pretože som to zažil ako tínedžer, následne normalizáciu, čiže moju generáciu to veľmi poznačilo. Z počiatočného odsúdenia ruskej agresie som sa dostával k materiálom aj pohľadom z inej strany, musel som ako autor skúmať aj pozíciu tých ľudí, ktorých som nenávidel, pochopiť veľmocenskú politiku,“ povedal pre TASR scenárista a spoluautor námetu Karol Hlávka.

Scenár filmu podľa jeho slov bude mať pripravený do polovice budúceho roku.
 

Vyberte región