V areáli Šariš Parku bude súťaž vo varení tradičných jedál

16.09.2008 Prešov

Veľký Šariš 16. septembra (TASR) – Organizátori 1. ročníka podujatia Šarišská varecha 2008 očakávajú, že súťaž vo varení tradičných slovenských jedál si príde pozrieť viac ako 1000 návštevníkov.
V areáli Šariš Parku vo Veľkom Šariši bude 20.septembra prezentovať svoje kuchárske umenie viac ako 15 prihlásených družstiev. Odborná porota zložená so zástupcov hotelových akadémií a členov Cechu kuchárov a pekárov bude hodnotiť nie len kvalitu pokrmov, ale aj atraktivitu celkového prevedenia. Návštevníci budú mať možnosť vidieť prípravu jedál tradičným spôsobom, pričom sa súťažiaci predstavia v krojoch svojho regiónu. O prvenstvo sa budú uchádzať v troch kategóriách pri varení gulášu, grilovaní a vo voľnej disciplíne. Víťazné družstvá získajú ceny v hodnote 20.000 Sk (664 eur).
\"Pri budovaní tohto areálu sme sa zamerali na to, že budeme podporovať zvyky, prezentovať tradičné remeslá a kultúru šarišského regiónu. Do jeho výstavby sme investovali viac ako 100 miliónov korún (3,32 milióna eur), pričom sa nám z európskych fondov podarilo získať 43-miliónovú (1,43 milióna eur) nenávratnú finančnú dotáciu. Výstavba trvala takmer dva roky a veríme, že sa nám podarí do tohto zaujímavého regiónu prilákať najmä zahraničných turistov. V tejto súvislosti chceme od nového roka organizovať v areáli aj folklórne festivaly a prezentácie remeselnej výroby, \" uviedol dnes pre TASR organizátor podujatia Anton Gaľa. Samotná súťaž vo varení bude prebiehať od 10.00 do 16.00 hod. V kultúrnom program sa predstavia ľudový umelci z regiónu a na pódiu amfiteátra vystúpia folklórne súbory Šarišanček a Sabinovčan.
Počas podujatia Šarišská varecha 2008 otvoria v jednom z objektov stálu expozíciu Múzea pivovarníctva, ktorá poskytne návštevníkom možnosť oboznámiť sa s históriou výroby piva v regióne Šariša.
(1 EUR = 30,1260 SKK)
 

Vyberte región